18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wybiórcze obostrzenia

GODZINY DLA SENIORÓW nie obowiązują! W tych sklepach zrobisz zakupy

Emilia Waszczuk
19.10.2020  12:16
Godziny dla seniorów nie obowiązują w części sklepów
Godziny dla seniorów nie obowiązują w części sklepów Fot: Mateusz Jagielski/East News

Rząd ustanowił godziny dla seniorów i się przejechał. Nowe obostrzenia w części sklepów nie obowiązują! Gdzie można zrobić zakupy mimo młodego wieku?

W całej Polsce powróciły obostrzenia w sklepach, by skuteczniej walczyć z koronawirusem. Czy są skuteczne? Można się spierać, jednak już od 15 października przywrócono godziny dla seniorów, a od soboty 17 października wprowadzono limit klientów w placówkach.

Teraz okazuje się, że nowe zasady nie obowiązują wszędzie. Są miejsca, do których na zakupy możemy udać się w godzinach 10-12, nawet jeśli nie skończyliśmy 60 lat. Co więcej, nie wszędzie właściciele muszą dokładnie mierzyć powierzchnię handlową i liczyć klientów!

Godziny dla seniorów odwołane? Zakupy bez obostrzeń

Jak donosi portal Prawo.pl, w przepisach jest luka i to ogromna. Rządzący zapomnieli, że różne ustawy i rozporządzenia muszą się ze sobą zgadzać i dokładnie wyjaśniać, co jest dozwolone, a co nie. I tak w ustawie o zakazie handlu w niedzielę wyszczególniono, że placówką handlową są obiekty handlowe, w których zatrudnieni są pracownicy. I tu otwierają się wrota...

Odesłanie do przepisów o zakazie handlu w niedzielę sprawia, że w sklepach o powierzchni poniżej 2000 m/kw właściciel może obsługiwać w godzinach od 10 do 12 także osoby młodsze

- mówi serwisowi Prawo.pl adwokat dr Liwiusz Laska.
Sklepy poniżej 200 m/kw, w których klientów obsługuje właściciel, NIE SĄ PLACÓWKAMI HANDLOWYMI, przynajmniej wedle prawa. Oznacza to, że nie obowiązują w nich godziny dla seniorów, nie ma obowiązku przestrzegania limitu klientów, nie trzeba nawet zachowywać dystansu czy dezynfekować rąk! Miejsca takie całkowicie wyjęte są z obostrzeń epidemiologicznych, no może poza noszeniem maseczek, które obowiązkowe jest we wszelkich przestrzeniach publicznych.

Obostrzenia w sklepach - jakie restrykcje obowiązują?

Wedle nowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia, w godzinach 10-12 codziennie obowiązują tak zwane godziny dla seniorów. To powrót obostrzenia, zastosowanego także wiosną, w czasie lockdownu. Choć wtedy zupełnie się nie sprawdziło, rząd powrócił do niego jesienią, argumentując to troską o seniorów. Częściowo zmienione zostały też zasady - teraz za seniorów uznaje się wszystkie osoby, które skończyły 60 lat.

Od soboty w sklepach obowiązuje także limit klientów. W placówkach o powierzchni większej niż 100 m/kw, na jednego klienta musi przypaść 15 m/kw. W sklepach mniejszych niż 100 m/kw obowiązuje ograniczenie maksymalnie pięciu osób na jedną kasę.

Ponadto w sklepach nadal obowiązkowe jest zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek przez klientów oraz obsługę i dezynfekowanie rąk.

Przeczytaj więcej
Komentarze