18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szok!

Górale rzucili się na szczepienia. "Strach zagląda im w oczy"

05.12.2021  14:41
Górale chcą się szczepić
Górale chcą się szczepić Fot: Melinda Nagy/Shutterstock

Mieszkańcy Podhala do niedawna stanowczo sprzeciwiali się szczepieniom, a tamtejsze gminy biły niechlubne rekordy najmniejszego poziomu wyszczepienia w Polsce. Teraz górale zmienili zdanie, a punkty szczepień błyskawicznie się zapełniają. Co mogło wpłynąć na tę decyzję?

Jeszcze latem górale zapewniali, że więcej fal pandemii już nie będzie, a szczepienia nie mają sensu. Jak też tłumaczyli, nikt nie będzie im rozkazywał, a "dzięki tym, którzy się nie zaszczepią, przetrwa ludzkość".

Szczepionki są z płodów ludzkich. Ufam Bogu, co będzie, to będzie. Nie chcę, żeby mi ktoś majstrował w genach. To jest naprawdę niebezpieczne - mówił jeden z mieszkańców Zakopanego.

Teraz okazuje się, że "troska o przetrwanie ludzkości" stała się mniej istotna, gdyż punkty szczepień na terenie podhalańskich gmin zaczęły się zapełniać.

Górale boją się COVID-19

Lekarze twierdzą, że w pierwszej kolejności na zmianę decyzji wpływ miał lęk przed zachorowaniem. Jesienna fala pandemii pokazała, że COVID-19 to nie jest grypa, a choroba jest groźniejsza, niż wcześniej przypuszczano.

Sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej, zaczynamy się rozkręcać dość intensywnie. Pacjenci z dużym zainteresowaniem zaczynają się szczepić, zwłaszcza że to, co dzieje się dookoła, nie napawa optymizmem. Strach zaczyna im w oczy zaglądać - mówił w rozmowie z "Wyborczą" dr Jerzy Toczek, pracownik jednego z zakopiańskich szpitali.

Górale, którzy mniej boją się choroby, także podjęli decyzję o szczepieniu, lecz w tym przypadku zadecydowała potrzeba zarobku. Spora część z nich pracuje w Dortmundzie, Wiedniu czy Amsterdamie, gdzie bez unijnego certyfikatu covidowego nikt ich nie wpuści. Przeciwnicy szczepień z innych części kraju też się wkrótce skuszą?

logo Tu się dzieje