18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

GIS ostrzega

Groźna choroba zakaźna szaleje w Polsce

21.10.2021  20:42
Groźna choroba zakaźna szaleje w Polsce

Groźna choroba zakaźna, inna niż Covid-19, szaleje w Polsce. GIS apeluje, by zaszczepić się przeciwko grypie, zanim zachorujemy przez niezwykle przykry wirus. Powikłania po nim mogą być nawet śmiertelnie niebezpieczne.

Kiedy wszyscy lękamy się czwartej fali pandemii, która na całego rozszalała się w Polsce, do naszych granic puka inna choroba zakaźna. Grypa, którą wiele osób mocno lekceważy, jest poważnym problemem w sezonie jesiennym.

Warto zapamiętać raz na zawsze, że grypa to nie tylko katar, kaszel i uczucie rozbicia. Jak się okazuje ta ostra choroba wirusowa, każdego roku dotyka milinów Polaków, wielokrotnie doprowadzając do ciężkich powikłań pochorobowych. Czasem mogą one spowodować nawet zgon.

Jesteśmy u progu rozpoczynającego się kolejnego sezonu zachorowań na grypę

– przekazał wz. Krzysztof Saczka w środę na konferencji prasowej.

Grypa atakuje Polaków

Nic dziwnego, że w sytuacji, kiedy ludzie chorują na Covid-19 i pojawia się coraz więcej grypowych zakażeń, najnowszym zaleceniem GIS-u są szczepienia przeciwko grypie. W okresie sezonowym to najskuteczniejsza ochrona nie tylko przed samą chorobą, ale i przed jej powikłaniami.

Sezon grypowy trwa bardzo długo — zaczyna się w okolicach września, a kończy dopiero w kwietniu. Nie oznacza to jednak, że latem nie możemy zachorować. Przeciwnie, musimy dbać o siebie i swoją odporność cały rok, by potem cieszyć się pełnią zdrowia.

Dostępność leków i szczepionek ze względu na możliwości technologiczne jest ograniczona. Każdy kraj składa zamówienie na szczepionki zgodnie z tym, jakie zapotrzebowanie będzie i z pewną strategią refundacji tychże szczepionek. Tak też jest w przypadku szczepionek przeciw grypie

– mówi cytowany przez PAP Krzysztof Saczka.

Teraz kiedy pandemia koronawirusa znowu nabiera tempa, szczególnie trzeba się o siebie zatroszczyć.