18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

specjalne zalecenia

Grzybiarze roznoszą groźną chorobę? Ostrzeżenia dla kilku województw

08.09.2019  16:16
Grzybiarze roznoszą groźną chorobę? Ostrzeżenia dla kilku województw
Grzybiarze roznoszą groźną chorobę? Ostrzeżenia dla kilku województw Fot: Shutterstock

Główny Lekarz Weterynarii ostrzega: grzybiarze mogą roznosić niebezpieczną chorobę. Powstała mapa ostrzeżeń dla kilku województw.

Przyszedł wrzesień, grzybiarze poszli w las, a za nimi Główny Lekarz Weterynarii. Ten ostrzega i przestrzega - na grzybobrania nie chodźcie, bo roznosicie groźną chorobę, a jak już idziecie, uważajcie.

O co chodzi? O "zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego". Mówiąc prościej, każdy, kto lubuje się w zbieraniu grzybów (ale też np. jagód czy innych dobrodziejstw lasów) powinien zachować szczególną ostrożność. A wszystko przez panoszące się od dłuższego czasu w Polsce ASF, czyli Afrykański Pomór Świń.

Ostrzeżenia dla grzybiarzy

Szczególnie uważać powinni mieszkańcy województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego i lubelskiego, a także kilku powiatów województwa pomorskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

ASF w Polsce

Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów na terenach ww. obszarów ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie

- czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Nie znaczy to jednak, że każdy rolnik czy ktokolwiek, kto przebywa blisko świń, ma całkowity zakaz wchodzenia do lasu. Inspektorat Weterynarii informuje - możecie iść, ale do świń podchodźcie po 72 godzinach. Ze specjalnymi obostrzeniami.

Minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 godziny - informują. - Ponadto, należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

Przeczytaj więcej
Komentarze