18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niebezpieczeństwo

Grzyby w lasach mogą być skażone?! Pojawią się niepokojące informacje

21.10.2019  16:41
Grzyby w lasach mogą być skażone?! Pojawią się niepokojące informacje
Grzyby w lasach mogą być skażone?! Pojawią się niepokojące informacje Fot: Agnieszka Kukiela/Reporter

Grzyby w lasach mogą być skażone! Grzybiarzy ostrzegają mieszkańcy Bydgoszczy, którzy są poważnie zaniepokojeni tą sytuacją. 

Mieszkańcy Bydgoszczy ostrzegają, żeby nie wybierać się na grzyby w okolicy zamkniętych Zakładów Chemicznych Zachem. Okazuje się, że rosnące tam jadalne okazy mogą być skażone i tym samym - trujące.

Skażone grzyby zagrażają naszemu zdrowiu?

O sprawie informowała grzybiarzy aktywistka Renata Włazik, mieszkanka Łęgnowa, na co dzień prowadząca profil na Facebooku o nazwie: „Zachem bomba ekologiczna Bydgoszczy”. Jej zdaniem okoliczne tereny leśne mogą być niebezpieczne.

Od kilku dni trwa szał grzybobrania, który i mnie ogarnął. Niestety mijam co dnia „naście” samochodów przy i na terenach dawnego Zachemu, a zwłaszcza przy „Zielonej” - największym składowisku chemii nie tylko w Polsce. Adekwatne organy nie kwapią się, by w tej okolicy postawić choć tablicę ostrzegawcze

– napisała Włazik.

Według niej, grzyby rosnące w tej okolicy mogą być poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka, z uwagi na zawarte w nich substancje chemiczne. Podobno grzyby mają to do siebie, że jak gąbka chłoną wszystko z otoczenia.

Szanowni Państwo, teren dawnego Zachemu powinien mieć zakaz zbierania grzybów i innego runa leśnego. Część terenów powinna mieć dalej zakaz wstępu

- wtóruje aktywistce dr hab. inż. Mariusz Czop z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Zagrożenie, o którym mowa, nie zostało jeszcze potwierdzone. Pojawiają się zdania z przeciwnej strony barykady. Dla przykładu - Andrzej Białkowski z Nadleśnictwa Bydgoszcz uspokaja w rozmowie z „Expressem Bydgoskim”, że de facto nie ma badań, które potwierdzałyby, że rosnące w bydgoskich lasach grzyby są w jakimś stopniu skażone.

Niemniej, wygląda na to, że ta sprawa szybko się nie rozwiąże. 

Czytaj także