18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pójdzie za to do nieba?

Testament Gulbinowicza. Kto dostanie majątek?

Wojciech Kozicki
19.11.2020  19:20
Gulbinowicz byl diabelnie bogaty. Po śmierci przyli nieba biedny?
Gulbinowicz byl diabelnie bogaty. Po śmierci przyli nieba biedny? Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Polski Kościół w żałobie, kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Odczytano jego testament i wiadomo do kogo trafi jego majątek. Czyżby w ten sposób chciał się zrehabilitować i trafić do nieba za nieba?

Kardynał Gulbinowicz zmarł w wieku 97 lat w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Kamieńskiego, gdzie trafił ponad tydzień temu. Zostawił po sobie testament sporządzony w styczniu 2019 roku. Do kogo trafi jego majątek? Jak donoszą media, otrzymają go głównie ubodzy oraz ofiary nadużyć seksualnych w Kościele.

Gulbinowicz, kara i testament - kto otrzyma majątek?

Testament Gulbinowicza ma w 99%„charakter duchowy” (wspomnienia swojego życia, dzieciństwa, wdzięczność dla rodziców, odniesienie do swojej relacji z Bogiem), a tylko niewielka część dokumentu dotyczy majątku kardynała. Jak podaje Polsat News, większość majątku materialnego trafi do ubogich, m.in. poprzez wrocławski Caritas.

Władze kurii zdecydowały, że część pieniędzy zostanie natomiast przekazana na kościelną Fundację św. Józefa działającą na rzecz ofiar nadużyć seksualnych w Kościele. Tym samym zostanie wykonana kara nałożona na kardynała przez Watykan przed śmiercią. Nie podano jednak o jakie kwoty dokładnie chodzi. Tymczasem Super Express ujawnia, że Gulbinowicz dostawał z Watykanu prawie 25 tysięcy złotych pensji, a do tego nie musiał na nic wydawać pieniędzy, bo miał zapewniony darmowy wikt i opierunek.

Pamiętajmy jednak o jednym. Kardynał Gulbinowicz znany był z tego, że rozdawał mnóstwo pieniędzy, choćby potrzebującym. Dlatego nie będę zdziwiony, jeśli okaże się, że większość fortuny przeznaczył już dawno na cele charytatywne - ujawnił anonimowy rozmówca Super Expressu.

Gulbinowicz i pedofilia w Kościele

Przypominamy, że przed śmiercią Gulbinowicz był oskarżany m.in. o poręcznie za księdza pedofila. Stolica Apostolska pozbawiła kard. Gulbinowicza prawa używania insygniów biskupich. Otrzymał też zakaz uczestnictwa w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, a do tego pozbawiono go prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze.

Czytaj także