18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niestety..

Nie żyje były minister edukacji. Sejm pogrążony w żałobie

28.05.2021  17:12
Profesor Henryk Samsonowicz nie żyje
Profesor Henryk Samsonowicz nie żyje Fot: New Africa/Shutterstock

Nie żyje były minister edukacji prof. Henryk Samsonowicz. Był historykiem, opozycjonistą za czasów PRL oraz rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Odszedł w wieku 91 lat.

Informację o śmierci Henryka Samsonowicza przekazał Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym profesor od lat był związany.

Urodzony w 1930 roku Henryk Samsonowicz był wybitnym historykiem, znawcą historii średniowiecza i ważnym dla nas wszystkich człowiekiem Uniwersytetu. Żegnamy, Panie Profesorze - napisały władze uczelni.

Henryk Samsonowicz ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1950 roku uzyskał tytuł magistra. Po zakończeniu edukacji rozpoczął karierę naukową jako asystent. W 1954 roku obronił pracę doktorską, a sześć lat później uzyskał również habilitację. W kolejnych latach pełnił funkcję prodziekana Wydziału Historycznego, dyrektora Instytutu Historycznego, a także rektora UW

Nie żyje były minister edukacji narodowej

Profesor Samsonowicz oprócz kariery naukowej, angażował się także w życie polityczne, Od 1980 roku należał do NSZZ "Solidarność". Uczestniczył również w obradach Okrągłego Stołu.

Po częściowo wolnych wyborach w czerwcu 1989 roku został ministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. To wtedy zdecydował się m.in. na wprowadzenie lekcji religii w szkołach.

logo Tu się dzieje