18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przerażające

Całkiem nas dojadą? INFLACJA PRZEKROCZY 20 PROCENT

30.09.2022  17:47
Inflacja w Polsce przekroczy 20 procent
Inflacja w Polsce przekroczy 20 procent Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Jeszcze długo nie będzie dobrze. Eksperci z banku Pekao alarmują - szczyt inflacji nastąpi dopiero w przyszłym roku. Przekroczymy 20 procent!

W piątek 30 września Główny Urząd Statystyczny dokonał wstępnego odczytu inflacji za mijający miesiąc, a Polacy znów dostali ostro po głowach. Wskaźnik drożyzny znacząco przekroczył prognozy ekspertów i po raz kolejny poszybował do góry. Dziś mierzymy się już z inflacją powyżej 17 procent!

To oczywiście dopiero wstępne dane, pełne poznamy w połowie października. Niestety może się wtedy okazać, że jest jeszcze gorzej. Możemy też usłyszeć, że wstępny odczyt był zawyżony, na to jednak szanse są marne. Dlaczego? Wystarczy spojrzeć na prognozy ekspertów.

Inflacja przekroczy 20 procent

Ci przewidują, że inflacja nadal się nie zatrzyma i będzie stale rosła. Na Wszystkich Świętych kupimy rekordowo drogie znicze i chryzantemy, na Boże Narodzenie choinki i karpia, a na... Walentynki czekoladki i róże. Okazuje się bowiem, że szczytu inflacji spodziewać się możemy dopiero w lutym przyszłego roku.

Do końca roku bieżącego i w pierwszych dwóch miesiącach roku 2023 inflacja stale ma wzrastać. W lutym miałaby osiągnąć swoje apogeum i przekroczyć przerażające 20 procent!

Mamy wrażenie, że inflacja wymyka się spod kontroli, a efekty drugiej rundy spowodowane wysokimi kosztami energii rozlewają się po całej gospodarce. Do końca roku inflacja dalej będzie rosnąć. Zakładamy, że szczyt inflacji w tym cyklu to luty w wysokości przekraczającej 20 proc. rdr, mocno podbity przez efekt niskiej bazy odniesienia z roku ubiegłego spowodowany wprowadzeniem Tarczy Antyinflacyjnej

- alarmują w piątek eksperci z banku Pekao.

Jeśli macie nadzieję, że od marca inflacja zacznie nagle gwałtownie spadać, ceny się unormują i zaczną wracać do stanu sprzed kryzysu... tu znów musicie dostać obuchem po głowach. Nic z tego. Zdaniem analityków z Pekao inflacja zacznie powoli spadać najwcześniej w drugim kwartale 2023 roku. I do końca roku na pewno nie osiągnie akceptowalnego stanu 5 procent.