18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

będzie kilkanascie procent!

INFLACJA WYBUCHNIE! Przerażające prognozy, łapcie się za kieszenie

Emilia Waszczuk
15.03.2022  13:22
Inflacja w Polsce szaleje. Przekroczy 10 procent
Inflacja w Polsce szaleje. Przekroczy 10 procent Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Główny Urząd Statystyczny podał dane o podwyżkach za luty. Inflacja spowolniła, ale to ponoć tylko chwilowa poprawa. Już za chwilę jej wskaźnik przekroczyć ma 10 procent!

Drożyzna zalewa Polskę. Rząd PiS wprowadził specjalny pakiet antyinflacyjny, który miał pomóc obywatelom, działania te zdały się jednak na niewiele. Produkty i usługi drożeją w zatrważającym tempie, a prognozy są fatalne - ma być jeszcze gorzej. I drożej.

W styczniu inflacja rok do roku wyniosła średnio aż 9,4 procent! Teraz Główny Urząd Statystyczny przekazał dane za luty. I choć informuje o spadku podwyżek, jednocześnie dostajemy ostrzeżenie: to nie trend, to chwilowy niuans.

Inflacja w Polsce spada, ale nie spada

Według danych GUS inflacja za luty wyniosła w Polsce aż 8,5 proc. To efekt wprowadzonej na początku miesiąca tarczy antyinflacyjnej i narzucenia przez rząd obniżek VAT na żywność i paliwo. Niestety długo się efektami tych działań nie nacieszymy, ba, już widzimy, że dały niewiele.

Tylko w lutym ceny opału wzrosły o ponad 40 procent (w stosunku do poprzedniego roku) a gazu o prawie 40 procent. Żywność podrożała rok do roku o średnio 7,8 proc., z czego tylko za mięso drobiowe płacimy o 22,4 proc więcej, za olej o ponad 23 proc, a za cukier o ponad 22 procent. Dużo więcej płacimy za leczenie (11 proc.) i inne usługi (9,1 proc.).

Inflacja przekroczy 10 procent

Od początku wojny w Ukrainie ceny znów szaleją. Drożeją towary w sklepach, a paliwo staje się powoli towarem luksusowym. Analitycy twierdzą, że inflacja za marzec wystrzeli, a już niedługo dobije do kilkunastu procent.

Dwucyfrowy wzrost na pewno wystąpi w kwietniu. W najbliższych miesiącach inflację będą podwyższać ceny paliw. W drugiej połowie roku podwyżki widoczne będą również wśród żywności oraz części innych towarów

- zapowiada Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czytaj także