18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wielka i... piękna zmiana?

Idą zmiany w kodeksie pracy. Nawet do... 5 GODZIN PRZERWY!

24.10.2022  17:58
Korzystne zmiany w kodeksie pracy
Korzystne zmiany w kodeksie pracy Fot: Ground Picture/Shuterstock

Kodeks pracy, jak każdy inny kodeks, czasem się zmienia nie do poznania. Tym razem będzie to zmiana na korzyść pracowników, którzy wychowują dziecko. Wspaniałomyślność systemu?

Kodeks pracy jest wyznacznikiem naszych pracowniczych praw i obowiązków. Czasami prawo łaskawszym okiem spogląda na swoich podwładnych i przychodzą wtedy zmiany, które przywołują uśmiech na twarzy wszystkich zatrudnionych. Właśnie teraz nadchodzi taki moment.

Planowane zmiany w kodeksie pracy przewidują, że pracownicy wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie ośmiu lat, będą mogli wnioskować o przerywany czas pracy, nawet do 5 godzin dziennie. Firmom będzie trudno odmówić takim żądaniom, a za naruszenia w tym zakresie czekają je drakońskie kary - informuje o tym wszystkim serwis Prawo.pl.

Nowe i KORZYSTNE zmiany w kodeksie pracy

Skąd taka nowelizacja? Nowelizacja prawa dotyczącego elastycznych godzin pracy jest związana z implementacją dwóch unijnych dyrektyw określających równowagę między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i wychowawców.

Jak informuje portal Prawo.pl, opiekun będzie mógł złożyć stosowne podanie u pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym skorzystaniem z elastycznej organizacji pracy. Z kolei pracodawca w ciągu 7 dni od otrzymania wniosku będzie musiał poinformować pracownika o swojej decyzji.

Dziś też pracownik może wystąpić o indywidualny system czasu pracy, ale pracodawca może się po prostu nie zgodzić. Po wejściu projektowanych przepisów w życie nie dość, że nie będzie mógł swobodnie odmówić, to jeszcze będzie musiał odmowę uzasadnić pod groźbą kary nawet do 30 tys. złotych

- tłumaczy Łukasz Kuczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski.

Wygląda więc na to, że nowelizacja przyniesie wiele dobrego pracownikom, którzy w życiu prywatnym zajmują się wychowaniem swojego dziecka. Czy to jest realna, prawdziwa dobra zmiana?

Czytaj także