18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

O choroba...

Ile NOP-ów w Polsce? Nowe dane

14.12.2021  14:03
Ile NOP-ów po szczepieniach w Polsce i jakie rejestrujemy niepożądane odczyny?
Ile NOP-ów po szczepieniach w Polsce i jakie rejestrujemy niepożądane odczyny? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Czy szczepionki są tak bezpieczne jak zapewniają producenci? Pojawiają się kolejne informacje, że po iniekcji preparatu występują powikłania i działania niepożądane. Właśnie opublikowane dane ile NOP-ów odnotowano w Polsce po szczepieniu na COVID-19.

Szczepienie przeciw koronawirusowi w Polsce rozpoczęło się w grudniu 2020 roku, a obecnie trwa podawanie trzeciej dawki preparatu. W sumie podano już w naszym kraju 44,2 mln dawek. Ile odnotowano odczynów niepożądanych i jakie NOP-y są rejestrowane?

NOP-y po szczepieniach w Polsce. Nowe dane

W Polsce podawane są preparaty Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson.  Po podaniu 44,2 mln dawek odnotowano 16683 odczynów niepożądanych, a większości były to odczyny łagodne (13 929). Najczęściej zgłaszane odczyny to ból i zaczerwienienie w miejscu iniekcji, omdlenia, bóle głowy, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Jak wynika z rządowych raportów, pojawiły się też sporadycznie takie powikłania jak m.in. udar niedokrwienny mózgu z niedowładem twarzowo-ramiennym prawostronnym, nasilenie objawów lekowych, zaburzenia funkcjonowania, zmiana napięcia mięśniowego, osłabienie ekstremalne, ogromne bóle stawów, bóle kości, bóle mięśni, bóle głowy, szumy piskliwe, drętwienie nóg i rąk, drżenie całego ciała, wyczerpanie, bezsenność, depresja, zaburzenia lękowe, guzek mięśnia czworogłowego uda, tężyczka drgawki nie gorączkowe, bolesne powiększenie węzłów pachowych po stronie podania, izolowany niedowład mięśni w obrębie dłoni lewej, głównie mięśnie międzykostne i prostowniki palców oraz drętwienia i osłabienie czucia powierzchniowego w obrębie palca IV i V., zmienny zez rozbieżny obu oczu, kliniczne uszkodzenie niedowład nerwu okołoruchowego i bloczkowego obustronni, utrata przytomności, zapalenie żył powierzchownych kończyn i górnych i dolnych

Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych – uspokaja Ministerstwo Zdrowia.

Wiadomo również, że Polska będzie płaciła odszkodowania za NOP-y po szczepieniach.

Czym są NOP-y po szczepieniach?

Jak podaje Radio ZET, NOP (Niepożądany Odczyn Poszczepienny) określany jest jako zaburzenie stanu zdrowia związane ze szczepieniem, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki.  

NOP może być wynikiem problemów zdrowotnych przypadkowo występujących w tym samym czasie co szczepienie, nieprawidłowo wykonanego szczepienia, wady szczepionki wynikającej na przykład z nieodpowiedniego jej przechowywania, a także indywidualnej reakcji organizmu na podanie szczepionki – wyjaśnia zdrowie.radiozet.pl.

logo Tu się dzieje