18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bóg zapłać...

Ujawnili ile Polska płaci Kościołowi!

08.07.2020  11:38
Kościół w Polsce - ile dostaje pieniędzy z budżetu państwa?
Kościół w Polsce - ile dostaje pieniędzy z budżetu państwa? Fot: Jakub Kaminski/East News

Ile Polska wydaje z budżetu państwa na finansowanie Kościoła? Te dane mrożą krew w żyłach! Ujawniono ile kosztuje nas Fundusz Kościelny i przy okazji okazało się, że w 2019 padł rekord. Dlaczego musimy płacić duchownym tak piekielnie wielkie pieniądze?

Z czego utrzymuje się Kościół w Polsce? Okazuje się, że jedną z głównych życiodajnych kroplówek dla tej instytucji jest Fundusz Kościelny. Polacy nawet nie wiedzą ile płacą Kościołowi! „Rzeczpospolita” ujawniła, że w 2019 roku padł rekord jeśli chodzi o wydatki państwa m.in. na składki osób duchownych. Fundusz Kościelny pochłonął 171 milionów złotych.

Ile Kościół kosztuje Polaków?

171 mln zł – to kwota, jaką pochłonął w 2019 roku Fundusz Kościelny. Tak wynika z informacji MSWiA o wykonaniu dochodów i wydatków budżetu państwa w części „wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne – podaje RP.pl

Gazeta przypomina, że fundusz powstał jeszcze w czasach stalinowskich i miał stanowić  rekompensatę za mienie odebrane Kościołowi. Korzystają z niego wszystkie związki wyznaniowe w Polsce, ale to właśnie Kościół katolicki doi najwięcej  z państwowej kasy. Z pieniędzy Polaków opłacane są m.in. składki społeczne i zdrowotne części duchownych, w mniejszym stopniu remonty obiektów sakralnych i działalność charytatywno-opiekuńcza.

„Reczpospolita” zwraca uwagę, że wydatki państwa na Kościół rosną. Fundusz Kościelny na początku lat 90. wynosił niecałe 10 milionów złotych. W 2016 roku wyniósł 145 mln zł, a w 2017 roku już 159 mln złotych. Dlaczego wydajemy coraz więcej na Kościół? MSWiA tłumaczy Rzeczpospolitej, że „wydatki z Funduszu Kościelnego, przeznaczone na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych, wiążą się z rosnącą wysokością minimalnego wynagrodzenia (dzisiaj wynosi 2600 zł) oraz zwiększeniem specjalnego zasiłku opiekuńczego”. 

Wzrost funduszu ma jednak jeszcze jedną przyczynę. Za rządów PiS zdecydowano o wznowieniu dotacji na konserwację i remonty obiektów sakralnych. Gdyby nie to, np. w 2019 roku fundusz byłby niższy o 18 mln zł – podaje RP.pl

 

Czytaj także