18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Liczba ukrytych ofiar to..."

Rząd ukrywa liczbę zmarłych na COVID-19?

Wojciech Kozicki
17.11.2020  10:10
Gdzie znikają zmarli na COVID-19 w Polsce?
Gdzie znikają zmarli na COVID-19 w Polsce? Fot: Wojtek Laski/East News

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza, liczba zakażeń i zgonów rośnie każdego dnia. Pojawiają się jednak zarzuty, że rząd PiS i Ministerstwo Zdrowia ukrywają prawdziwą liczbę zmarłych na COVID-19. A może to po prostu błąd w statystykach? Okazuje się, że epidemia SARS-CoV-2 w Polsce jest potwornie niedoszacowana.

Ilu Polaków umarło na koronawirusa? Portal Money.pl ujawnia, że liczba zgonów w Polsce od początku listopada wyniosła już 25 tys. osób, a od 2 do 8 dnia tego miesiąca wszystkie Urzędy Stanu Cywilnego wystawiły rekordowe 16 tys. aktów zgonu. To o 113 proc. więcej niż zwykle o tej porze roku.Według szacunków portalu, "liczba ukrytych ofiar rośnie z każdym tygodniem i wynosi już 28 tys. osób".

Prawdziwa liczba zgonów na COVID-19 w Polsce. Błąd czy kłamstwo?

Okazuje się jednak, że PiS niekonieczne manipuluje liczbą zgonów, a zmarłych nie ukrywa na Nowogrodzkiej jak głoszą plotki. Wspomniany portal zwraca uwagę, że statystyki w Rejestrze Stanu Cywilnego opierają się na dacie zgonu, a nie na dacie sporządzenia aktu zgonu przez urząd. Zgon pojawia się oficjalnie po kilku dniach, bo tyle mija od śmierci do zgłoszenia jej w USC.

Co gorsza, aktualizacja danych po kilku dniach nowego tygodnia może przynieść nawet kilka tysięcy nowych dokumentów. Tym samym liczba zgonów, którą podają media, jest iluzoryczna i podawana bez pełnych danych. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreśla, że „to nie tylko dane, to ludzkie historie”.

Od 31 sierpnia do dziś USC wystawiły ponad 112,1 tys. aktów zgonu. W ubiegłym roku w tym samym czasie było to 75 tys. aktów zgonu. Nadwyżka wynosi więc już 37,1 tys. Od 31 sierpnia do dziś resort zdrowia poinformował o o 8,3 tys. zgonów wywołanych COVID-19 i chorobami współistniejącymi. To oznacza, że w Polsce mamy około 28 tys. ukrytych ofiar epidemii – wyjaśnia Money.pl

Niedoszacowanie zgonów

Ile osób w Polsce naprawdę zmarło na koronawirusa? Tego nie wiemy, bo przyczyny zgonów nie są określone w danych, a nie każdy dodatkowy zgon to wina COVID-19. Jednocześnie, ilu zmarłych Polaków miało niewykrytego koronawirusa? 80 – 90 procentach przypadków zakażenie SARS-CoV-2 przebiega przecież w sposób bezobjawowy, więc realnie zakażonych jest znacznie więcej. Co gorsza, osoby zmarłe nie są testowane.

Sama skala pandemii jest w Polsce niedoszacowana, a dane podawane codziennie przez Ministerstwo Zdrowia są dość „optymistyczne”. Ilu więc naprawdę jest zakażonych w naszym kraju? Prof. WSG  Paweł Rajewski uważa, że „co najmniej razy pięć, jeśli nie dziesięć”.

Przeczytaj więcej
Komentarze