18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska ma przes...

Ile potrwa naprawa Czajki? Złe wiadomości!

Wojciech Kozicki
30.08.2020  16:12
Naprawa i awaria Czajki - jak długo potrwa zrzut ścieków do Wisły?
Naprawa i awaria Czajki - jak długo potrwa zrzut ścieków do Wisły? Fot: Jan Bielecki/East News

Awaria Czajki w Warszawie jak na razie jest nie do zatrzymania, a katastrofa ekologiczna znowu wisi w powietrzu. Tymczasem prezydent Rafał Trzaskowski oświadczył ile potrwa naprawa Czajki i rurociągu. Zanieczyszczenie Wisły osiągnie zabójczy poziom? Niestety, ścieki płyną i płynąć będą jeszcze długo. 

Awaria Czajki po raz drugi uderzyła w Polskę, ścieki płyną do Wisły. Ile potrwa naprawa i usuwanie awarii? Okazuje się, że sprawa jest znacznie poważniejsza, niż w 2019 roku. Prezydent Warszawy oświadczył w niedzielę, że naprawy w Czajce potrwają dłużej niż ostatnio, ponieważ „cały ten przesył trzeba będzie zmienić”.

Awaria Czajki, naprawa i zrzut ścieków do Wisły

Zrzut ścieków do Wisły trwa od soboty, a szybkiego rozwiązania problemu nie ma. Jakiekolwiek decyzje zapadną dopiero w ciągu kilku dni i trwają dyskusje, czy zdecydować się znowu na most pontonowy jak w 2019 roku. Tymczasem Prezes Wód Polskich Przemysław Daca przewiduje, że "jeślibyśmy szli tym trybem, jakim cały czas idzie miasto, gdzie nie mają jeszcze przygotowanej koncepcji, to ten rurociąg powstanie za cztery lata".

Cały  ten przesył trzeba zmienić, bo widać, że on był - potwierdziło się to ponad wszelką wątpliwość - wadliwie najpierw pomyślany, a później pojawiło się tutaj mnóstwo problemów również jeżeli chodzi o wykonanie. Jeden scenariusz to przeprowadzenie tymczasowego rurociągu po dnie Wisły, zanim ten nowy przesył nie zostanie ukończony, a drugi to jest przeprowadzenie tego tymczasowego przesyłu po moście Północnym  - oświadczył w niedzielę Trzaskowski.

Dlaczego doszło do awarii w Czajce? Zdaniem Trzaskowskiego, to wina błędnych decyzji w fazie projektowej już w 1999 roku. Mówił również o ekspertyzach wskazujących na „splot negatywnych okoliczności”. Pojawiły się jednak głosy, że awaria oczyszczalni Czajka to jego wina, gdyż zlekceważył ostrzeżenia. Niektórzy politycy już apelują o odwołanie go ze stanowiska prezydenta Warszawy i wprowadzenie do warszawskiego ratusza komisarza.

W sobotę doszło do awarii rury przesyłowej do oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. W efekcie prowadzony jest tam awaryjnych zrzut ścieków do Wisły. Jak podał w niedzielę rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel, do rzeki po porannych opadach deszczu spływa ok. 8 tys. litrów nieczystości na sekundę - wcześniej było to ok. 3 tys. l/s – pisze rmf24.pl

 

Czytaj także