18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest projekt ustawy

PiS zachęci do umierania? Chcą sypnąć groszem na pogrzeby

Wojciech Kozicki
13.12.2020  12:01
Wzrośnie zasiłek pogrzebowy? PiS może posłuchać się Lewicy
Wzrośnie zasiłek pogrzebowy? PiS może posłuchać się Lewicy Fot: Peter Brooker / Rex Features/East News

PiS nie żałuje Polakom ich własnych pieniędzy. Kasa dla bezrobotnych, dla zespołów disco polo, na dzieci... PiS da ile Polak ma. Teraz rząd być może sypnie groszem i zwiększy zasiłek pogrzebowy. Lewica ma już nawet projekt ustawy.

PiS, by wygrać kolejne wybory, da pieniądze wszystkim. A może po prostu ktoś w rządzie zorientował się, że chociaż inne świadczenia są waloryzowane, to zasiłek pogrzebowy utknął w martwym punkcie? Wiele osób narzeka, że wypłacane od lat 4 tysiące złotych, to za mało, by wyprawić godny pogrzeb. Jeśli PiS posłucha się Lewicy, zasiłek znacząco wzrośnie.

Ile kosztuje pogrzeb? Fakt podaje koszty pogrzebu

Koszty pogrzebu rosną i wspomniana kwota nie zawsze rekompensuje wydatki. „Fakt” wyliczył, że obecnie pogrzeb to: „najtańsza trumna sosnowa 800–900 zł, msza pogrzebowa 700–800 zł, opłaty kancelaryjne – 600 zł, pochówek – 2000 zł. Trzeba również doliczyć dodatkowe koszty takie jak np. opłata za miejsce na cmentarzu czy organizacja konsolacji, czyli spotkania po pogrzebie

Jedną z osób, która zwróciła uwagę na zbyt mały zasiłek pogrzebowy, jest Adrian Zandberg z Lewicy.  A może poruszył temat zasiłku pogrzebowego, bo jego partia ma tak niskie poparcie, że stoi nad politycznym grobem?

Nie może być tak, że ludzie zaciągają pożyczki, żeby chować swoich zmarłych – powiedział Zandberg. (Fakt)

Lewica i większy zasiłek pogrzebowy

To właśnie Lewica proponuje wzrost świadczenia do kwoty 7000 złotych od 2021 roku i podobno ma już nawet gotowy projekt ustawy. Zakładana jest nawet coroczna waloryzacja zasiłku pogrzebowego tak, aby jego wysokość była adekwatna do faktycznie poniesionych kosztów.

Radiozet.pl przypomina, że zasiłek pogrzebowy przed 2011 wynosił 6400 zł, po czym został zredukowany do kwoty 4000 złotych.

Każdy, kto poniósł koszty pogrzebu bliskiego, może uzyskać zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi zarówno o członków rodziny zmarłego, jak i pracodawcę, dom opieki społecznej, samorząd, kościół czy osobę niespokrewnioną ze zmarłym. Zasiłek przysługuje wyłącznie w przypadku śmierci osoby, która ma przyznaną rentę lub emeryturę (także pomostową), jest ubezpieczona w ZUS, miała przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub pobierała rentę socjalną – pisze Radio ZET.