18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bestia z Indii nas pochłonie?

Koronawirus Delta w Polsce. Kolejne zakażenia

Wojciech Kozicki
16.06.2021  11:34
Indyjski wariant koronawirusa Delta w Polsce. Kolejne zakażenia zdiagnozowane na Śląsku
Indyjski wariant koronawirusa Delta w Polsce. Kolejne zakażenia zdiagnozowane na Śląsku Fot: Lukasz Solski/East News

Koronawirus wariant Delta znowu zdiagnozowany w Polsce. Patogen po raz kolejny został wykryty w Katowicach. Zabójcza odmiana koronawirusa z Indii sprawi, że na terenie Polski epidemiczny horror zacznie się od nowa? Czy rzeczywiście grozi nam scenariusz brytyjski, gdzie ten wariant wirusa odpowiadał za 90% zakażeń?

Indyjski wariant koronawirusa Delta po raz kolejny wykryty w Polsce. Badacze z Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu zdiagnozowali go u kolejnego mieszkańca Katowic. Diagnosta laboratoryjny Emilia Morawiec z Laboratorium Gyncentrum potwierdziła, że w próbce pobranej 7 maja wykryto wirusa uznawanego za „wariant alarmowy”. Próbkę pobrano kilka dni po tym, gdy potwierdzone zostało ognisko indyjskiej mutacji koronawirusa w Domu Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach

Indyjski koronawirus Delta w Polsce. Epidemia od nowa?

Do tej pory w regionie śląskim potwierdzono obecność takich wariantów koronawirusa jak Gamma (brazylijski), Delta (indyjski) oraz Alfa (brytyjski). Ten ostatni odpowiada za 90% zakażeń identyfikowanych w badaniu.

Jak podaje Radio ZET, indyjski wariant koronawirusa Delta nie jest obecny we wszystkich województwach, ale na Śląsku może odpowiadać nawet za 2% przypadków zakażeń. Po raz pierwszy potwierdzono jego obecność na terenie Polski w kwietniu. Poza Śląskiem wykryto go w Zachodniopomorskiem, Warmińsko-Mazurskiem, Pomorskiem i Mazowieckiem.

Informację o wyniku sekwencjonowania przekazaliśmy wojewódzkiemu sanepidowi, być może dochodzenie epidemiologiczne wykaże, czy zakażenia te mają wspólne źródło – podała Emilia Morawiec. (RMF24)

Indyjski koronawirus - czy Polska jest gotowa na wariant Delta?

Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że  osoby zakażone indyjską mutacją koronawirusa „są stosunkowo proste do odseparowania od reszty społeczeństwa” i nie grozi nam scenariusz brytyjski, gdzie Delta odpowiada za 90% zakażeń w kraju. Co więcej, jak zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski, w polskich laboratoriach trwają przygotowania, byśmy mieli zdolność identyfikowania, z jakimi mutacjami mamy do czynienia. Jednocześnie Niedzielski zapowiedział, że już grozi nam czwarta fala zakażeń wraz z zabójczymi mutacjami wirusów.

Wiadomo również, że  naukowcy z Gyncentrum przy współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym badania związane z wariantem Delta w regionie śląskim  rozpoczęli w lutym. Do tej pory sekwencjonowaniu poddano 680 próbek SARS-CoV-2, a więc jest to najbardziej reprezentatywne badanie w Polsce. Dane uzyskane przez Polaków będą umieszczone w międzynarodowych bazach GISAID i Nextstrain, a także zasilą Europejskie Archiwum Nukleotydów (ENA).

Czytaj także
Przeczytaj więcej