18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

perfect storm

Czeka nas inflacyjny dramat. DROŻYZNA WYSTRZELI JAK WŚCIEKŁA

22.08.2022  14:38
szczyt inflacji dopiero w grudniu. Czeka nas perfect storm
szczyt inflacji dopiero w grudniu. Czeka nas perfect storm Fot: ANDRZEJ IWAŃCZUK/REPORTER

Wzrost inflacji się nie zatrzymuje. W rozmowie z Wirtualną Polską ekspert z Xelion ostrzega przed "perfect storm" i wybuchem drożyzny pod koniec roku.

Już za kilka dni najnowszy, wstępny odczyt inflacji za ostatni miesiąc, jednak już dziś nie mamy dobrych wieści. Wedle nieaktualnych już analiz, to właśnie sierpień miał nam przynieść szczyt drożyzny, po nim, wedle prognoz GUS, sytuacja miała zacząć się normować.

Zdaje się jednak, że nic z tego. Inflacja nadal będzie rosła, a w grudniu może osiągnąć ekstremalnie wysoki wynik. Według specjalisty z Domu Inwestycyjnego Xelion, czeka nas "perfect storm", czyli ekstremalna inflacyjna burza.

Inflacja wybuchnie w grudniu

Już jest źle, a będzie dużo gorzej. Na pewno zauważyliście, że wszystko drożeje w zawrotnym tempie, słyszeliście też zapewne ostrzeżenia przed podwyżkami cen ważnych surowców, które dopiero przed nami. W rozmowie z Wirtualną Polską Piotr Kuczyński z Xelion ostrzega - to właśnie te ostatnie doprowadzą do gigantycznej eksplozji drożyzny, a co za tym idzie, inflacji.

W grudniu już nie będzie wyprzedaży ropy z rezerw strategicznych USA. Poza tym Unia Europejska wprowadzi embargo na zakup ropy z Rosji. Poza tym cały czwarty kwartał Chiny poświęcą na podkręcanie wzrostu gospodarczego przed zbliżającym się XX zjazdem Komunistycznej Partii Chin, który ma namaścić Xi Jinpinga na trzecią już kadencję. Te czynniki jak się zbiorą, to w grudniu ceny ropy mogą wystrzelić potężnie w górę

- ostrzega Piotr Kuczyński, a trzeba pamiętać, że to właśnie ceny paliw najmocniej windują ceny innych produktów i usług.

Kiedy inflacja zacznie spadać?

Ekspert uspokaja jednocześnie, że zanim przyjdzie grudzień, sytuacja jesienią powinna być w miarę stabilna, inflacja powinna wyhamować, choć na jej spadek liczyć nie możemy. Kiedy zacznie maleć? Tu dobrych informacji na najbliższe miesiące brak.

Jeszcze przez calutki 2023 rok utrzymywać się będzie inflacja dwucyfrowa. Na większy spadek i względny powrót do normy liczyć możemy dopiero w 2024 roku.