18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

jest odczyt!

Inflacja nas zmasakruje? SZOKUJĄCE DANE GUS

Emilia Waszczuk
29.07.2022  10:59
GUS podał wstępny odczyt inflacji za lipiec
GUS podał wstępny odczyt inflacji za lipiec Fot: Shutterstock

Zaskakujące dane GUS. Główny Urząd Statystyczny dokonał wstępnego odczytu poziomu inflacji za lipiec. NIE UROSŁA!

Są najnowsze wyniki! Główny Urząd Statystyczny dokonał wstępnego odczytu stanu inflacji za lipiec 2022 roku. Miał być niespodziewany spadek, Polacy już zaczęli żyć nadzieją na koniec dramatu, a jest klops. Spadku nie ma, ale i tak mogło być dużo gorzej.

Jak poinformował w piątek GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 roku wzrosły o 15,5 procent rok do roku. Oznacza, to, że inflacja zatrzymała się na poziomie identycznym do czerwca.

Inflacja zahamowała!

Jeszcze w piątek rano główny ekonomista PKO BP przewidywał, że inflacja za lipiec wyniesie 15,4 procent w porównaniu do lipca poprzedniego roku. Spadek miał nastąpić ze względu na obniżkę cen paliw. Nie nastąpił. Być może jednak właśnie dzięki taniejącej ropie udało się uniknąć kolejnego drastycznego wzrostu inflacji. Dziś notujemy bowiem potężne wyhamowanie, inflacja nie urosła pierwszy raz w tym roku (wyłączając luty, gdy rzad wprowadził tarczę antyinflacyjną).

I jeszcze jedna informacja. To, że dziś GUS informuje o zahamowaniu inflacji, nie oznacza, że urząd podaje całą prawdę. To dopiero wstępny, a więc możliwe, że nieco zakłamany odczyt, pełny i dokładny poznamy dopiero pod koniec sierpnia.