18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prognozy i komentarz eksperta

Ile potrwa epidemia koronawirusa w Polsce?

Wojciech Kozicki
13.03.2020  08:07
Koronawirus w Polsce - kiedy koniec epidemii?
Koronawirus w Polsce - kiedy koniec epidemii? Fot: ROBERT STACHNIK/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce nadal atakuje, a liczba osób chorych i zakażonych SARS-CoV-2 rośnie. Światowe raporty i prognozy są raczej pesymistyczne, COVID-19 zostanie z nami na długo. Polski ekspert oszacował, jak długo może trwać epidemia w naszym kraju.

Jak długo SARS-CoV-2 będzie w Polsce? Epidemiolog Paweł Grzesikowski powiedział wprost, że „nie jest czarnoksiężnikiem”, więc nie może dokładnie przewidzieć, jak długo będzie trwała epidemia w Polsce. Podejrzewa jednak, że powinniśmy szykować się na przynajmniej 2 miesiące walki z COVID-19.

Jeżeli ktoś zamierza coś robić w maju, to zastanowiłbym się, czy to dobry termin. Do końca maja nie możemy mówić o stabilności – powiedział Grzesikowski w rozmowie z „Wirtualną Polską”.

Ekspert zwrócił uwagę, że choroba jest nieprzewidywalna, bo z jednego ogniska robi się kilka, a część osób choruje bezobjawowo. Służby koncentrują się więc na tych, którzy wykazują objawy choroby i tym samym mają „dużą dawkę wirusa w swoich wydzielinach”.

Tymczasem słynny epidemiolog z Chin oszacował, ile potrwa pandemia koronawirusa na świecie i są to bardzo OPTYMISTYCZNE PROGNOZY! Walka z plagą z Wuhan może się dodatkowo skrócić, bo polscy naukowcy zapowiadają, że za ich sprawą mają być dostępne super szybkie testy na koronawirusa.

Inne scenariusze stwierdzają, że koronawirus może wejść na stałe do repertuaru wirusów atakujących człowieka. Zresztą tę ostatnią odpowiedź uważam za wielce prawdopodobną, ponieważ, jak widać, COVID-19 na tyle dobrze poczuł się w nowym gospodarzu i się do niego zaadaptował, że trudno będzie się nam go pozbyć. Jednak czy będą to infekcje sezonowe tak jak w przypadku grypy, trudno powiedzieć. Myślę, że czas pokaże. Pierwszy raz zetknęliśmy się z tym wirusem, więc nie wiemy, jaką dynamiką cechuje się ta epidemia – przewiduje rofesor Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Instytutu Nauk Biologicznych UMCS w Lublinie. (radio.lublin.pl)

Objawy koronawirusa:

  • gorączka
  • kaszel
  • duszność
  • ból mięśni
  • splątanie
  • ból głowy
  • ból gardła

Przebieg COVID-19, podobnie jak w przypadku grypy, jest zróżnicowany: od bezobjawowego, przez łagodną chorobę układu oddechowego, po ciężkie zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej lub niewydolnością wielonarządową – podaje radiozet.pl 

Czytaj także