18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Potrzebny zastrzyk gotówki...

Ile Polska zapłaci za szczepionkę na COVID-19?

Wojciech Kozicki
12.11.2020  08:09
Szczepionka na COVID-19. Ile Polska zapłaci za szczepienie?
Szczepionka na COVID-19. Ile Polska zapłaci za szczepienie? Fot: Igor Kralj/PIXSELL/Press Association/East News

Firma Pfizer zapowiada, że szczepionka na COVID-19 jeszcze tym roku trafi do masowej produkcji, a Unia Europejska podpisuje już pierwsze umowy. Wiadomo, że Polska kupi szczepionkę na koronawirusa, przynajmniej spróbuje uszczknąć coś z niewielkiej dostępnej puli. Ile nas to będzie kosztowało?

Cena szczepionki na koronawirusa? Być może będzie jak z respiratorami i maseczkami, gdy były minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił, że kupilibyśmy je nawet od diabła. Tymczasem jak podaje RMF FM, powołując się na „Dziennik Gazeta Prawna”, zaszczepienie większości populacji będzie nas wstępnie kosztowało kilka miliardów.

Szczepionka na koronawirusa w Polsce - jaka cena?

Okazuje się, że konkretna cena jest objęta tajemnicą, gdyż na rynku mogą pojawić się konkurencyjne oferty i nowe szczepionki. Nieoficjalnie pojawiła się informacja, że dawka może kosztować kilkadziesiąt złotych, co może się jednak zmienić w przypadku masowej produkcji. Jak na razie Komisja Europejska podpisała umowy z trzema producentami: Johnson & Johnson, AstraZeneca oraz Sanofi-GSK.

Takie decyzje będą zapadały, gdy wyjaśnią się kwestie finansowe. Rząd liczy się z tym, że przynajmniej na początku jedna szczepionka będzie kosztować kilkadziesiąt złotych, ale masowa produkcja może spowodować, że cena spadnie. W przypadku współpłacenia chętni musieliby zapewne dopłacić kilka lub kilkanaście złotych – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Darmowa szczepionka i dostępność

Jak wspominał premier Morawiecki, do ustalenia jest jeszcze kwestia odpłatności za szczepionkę na koronawirusa. Wiadomo już, że darmowa szczepionka na COVID-19 będzie dostępna dla medyków, a później dla seniorów, grup ryzyka i osób bezpośrednio walczących z epidemią z Wuhan. DGP pisze, że w przypadku pozostałych grup w grę wchodzi pełna odpłatność lub współpłacenie, choć nie można także wykluczyć, że ostatecznie szczepionka będzie darmowa. 

Problemem może być jednak nie cena, a dostępność szczepionki na COVID-19. Pfizer zapowiada, że w tym roku będzie w stanie wyprodukować 50 mln szczepionek, a w przyszłym - 1,3 mld, a dla pełnej odporności potrzebne są 2 dawki. Nie wiadomo jeszcze, czy szczepionka będzie jednorazowa, czy sezonowa.

Staraliśmy się stosować wyważone podejście, które uznaje (fakt), że innowacje wymagają kapitału i inwestycji, dlatego planujemy wycenić naszą szczepionkę znacznie poniżej typowych stawek rynkowych. Spodziewam się, że w niektórych regionach świata ceny będą zróżnicowane - zapowiada szef strategii BioNTech Ryan Richardson na zorganizowanym w sieci wydarzeniu brytyjskiego dziennika "Financial Times".

Przeczytaj więcej
Komentarze