18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Akcja saperów

Ewakuacja Jastarni. Odkryli wielki niewybuch!

Wojciech Kozicki
31.05.2022  13:52
Niewybuch w Jastarni. Akcja saperów i ewakuacja
Niewybuch w Jastarni. Akcja saperów i ewakuacja Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Chwile grozy na Półwyspie Helskim w Jastarni. Wiele osób musiało zostać natychmiast ewakuowanych, gdy został odkryty niewybuch. Obecnie trwa akcja saperów związana z usuwaniem i neutralizacją bomby lotniczej z czasów II wojny światowej. Czy wakacje nad polskim morzem w 2022 roku to proszenie się o śmierć?

Jastarnia ewakuowana! Burmistrz miasta Tyberiusz Narkowicz poinformował o planowanej z wyprzedzeniem akcji saperów polegającej na usunięciu niewybuchu. Akcja zostanie zakończona, gdy specjaliści wywiozą niebezpieczny ładunek poza teren gminy. Na miejscu pracują nurkowie, policjanci, wojskowi, straż graniczna, straż pożarna oraz straż miejska.

Jastarnia i ewakuacja. Saperzy usuwają niewybuch

Jak podaje Polsat News, saperzy muszą najpierw wydobyć na powierzchnię niewybuch ważący ok. 250 kilogramów. Gdy nurkowie zakończą swoją misję, patrol saperski z Rozewia wywiezie go na poligon i zneutralizują, co potwierdził komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski, rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Po wyznaczeniu kilometrowej strefy bezpieczeństwa, ewakuowano 2 tysiące osób.

W związku z tym, że akcja była planowana od ponad dziesięciu dni, powiadomiliśmy wszystkich mieszkańców wcześniej zachęcając do tego, żeby udali się do krewnych, poza gminę, myślę że wiele osób z tego skorzystało, na razie jest spokojnie – poinformował burmistrz Jastarni.

Akcja jest bardzo ryzykowna, bo niewybuch zawiera nawet 150 kilogramów ładunku wybuchowego.

Nasze działania polegają przede wszystkim na zakrojonej akcji i syntezie z innymi służbami, które również na tym terenie działają, my pomagamy w ewakuacji, w przekazywaniu informacji, żeby trafiły do wszystkich mieszkańców, ale także zabezpieczamy mienie pozostawionych osób ewakuowanych z miasta, aby nie doszło do rozboju czy tez kradzieży – wyjaśnił wyjaśniał w Polsat News mł. asp. Łukasz Brzeziński z puckiej policji. 

Jak podało TVN24 po godzinie 13:00, akcja wydobycia bomby lotniczej z II wojny światowej zakończyła się sukcesem. Czas trwania akcji w porcie był krótszy, niż przewidywano. Mieszkańcy i turyści mogą wrócić już do miasta.

Czytaj także