18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Padła konkretna data, ale...

Jest decyzja. Koniec maseczek w Polsce!

Wojciech Kozicki
06.05.2021  22:01
Koniec maseczek w Polsce. Polacy znów zobaczą swoje twarze
Koniec maseczek w Polsce. Polacy znów zobaczą swoje twarze Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Rząd PiS zdecydował, w Dzienniku Ustaw jest rozporządzenie ws. noszenia maseczek. Nie będą już potrzebne na świeżym powietrzu. Od kiedy rozporządzenie wchodzi w życie?

Luzowanie obostrzeń w Polsce staje się faktem. Rząd opublikował w czwartek rozporządzenie ws. maseczek ochronnych. Nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, który obowiązywał od 10 października 2020, zostanie wkrótce zniesiony. Zwracamy jednak uwagę, że maseczki będziemy zdejmować jedynie jeśli możemy utrzymać dystans 1,5 metra od innej osoby.

Koniec maseczek w Polsce, ale nie do końca...

Rozporządzenie wchodzi w życie już 15 maja. Jak przypomina Wirtualna Polska, warunkiem koniecznym do poluzowania obostrzeń w tej materii było zejście poniżej progu 15 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. RMF FM dodaje również, że "w rozporządzeniu są wszystkie zmiany dotyczące luzowania zakazów na najbliższe trzy tygodnie, czyli np. otwarcie od soboty hoteli, uruchomienie gastronomii w ogródkach od 15 maja".

Nie może być jednak za pięknie, więc luzowanie obostrzeń dotyczących maseczek obowiązuje jedynie do 5 czerwca. W pozostałych przypadkach rząd przedłużył obowiązek noszenia maseczek.

Obowiązek noszenia maseczek nadal obowiązuje:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego
  • na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych
  • na terenie nieruchomości wspólnych
  • w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej
  • w budynkach użyteczności publicznej
  • w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach)

Absurdy należy usuwać jak najszybciej, nie ma tu na co czekać. W zeszłym roku w kwietniu nie wiedzieliśmy jeszcze, jak przenosi się wirus. Teraz, ponad wszelką wątpliwość udowodniono, że przenoszenie wirusa na otwartych przestrzeniach jest praktycznie niezauważalne – mówił niedawno o noszeniu maseczek dr Paweł Grzesiowski.

Czytaj także
Przeczytaj więcej