18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Synod zdecydował

KOBIETY BĘDĄ BISKUPAMI W POLSCE? Wielkie zmiany w Kościele

Emilia Waszczuk
17.10.2021  14:21
Zmiany w Kościele. Kobiety zostaną księżmi
Zmiany w Kościele. Kobiety zostaną księżmi Fot: Tursk Aleksandra/Shutterstock

Przełomowa decyzja i wielkie zmiany w Polsce. Już niedługo kobiety będą święcone na księży i otworzy im się ścieżka kariery... będą mogły zostawać biskupami. Wszystko za sprawą 11. sesji XIV Synodu... kościoła oczywiście nie Katolickiego, a Ewangelicko-Auksburskiego.

Katolicy ani myślą dopuszczać kobiet do posługi kapłańskiej. Nie spieszyło się też do tego ewangelikom, teraz jednak zmienili zdanie. Stwierdzili, że pora iść naprzód i otworzą kobietom ścieżkę kościelnej kariery.

Dotąd w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce panie mogły zostawać co najwyżej diakonami. Po zmianach zatwierdzonych właśnie przez Synod będą mogły wyświęcać się na prezbiterów, czyli księży, obejmować parafie, a w przyszłości także funkcje biskupów.

Za wnioskiem Synodalnej Komisji Kobiet głosowało 45 osób, 13 było przeciw, 1 głos był wstrzymujący. Zgodnie z procedurą, uchwalenie wniosku dotyczącego zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego wymaga uzyskania większości 2/3 głosów

 - poinformowała rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Kobiety-księża w Polsce

Aby zostać księdzem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, należy przejść specjalną ścieżkę. Pierwszy krok to ukończenie studiów magisterskich w zakresie teologii ewangelickiej. W całym kraju podobny kierunek istnieje na jednej tylko uczelni - Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Później należy "zostać" powołanym, co musi potwierdzić Kościół. Chętny do zostania księdzem wysyłany jest na specjalną praktykę, a na koniec dopuszczany do ordynacji.

Mamy regularne spotkania duszpasterskie. Wysyłamy takie osoby na praktyki. Otrzymujemy opinie. Po analizie zgromadzonych danych i rozmowie z zainteresowanymi studentami oraz ich opiekunami biskup decyduje, czy kogoś dopuszcza do praktyki kandydackiej na rok. Po tym czasie konsystorz dopuszcza daną osobę do pierwszego egzaminu kościelnego, bądź wysyła na drugi rok praktyki w innym miejscu, by przyjrzeć się czy nadaje się do bycia duchownym. Jeśli opinie są pozytywne wówczas taka osoba składa wniosek do konsystorza Kościoła, który dopuszcza do egzaminu. Wyznaczane są tematy prac i zadań, które trzeba w ciągu trzech miesięcy przygotować. Egzamin zdaje się przed kościelną komisją. Jego pozytywny wynik pozwala wystąpić o ordynację

- tłumaczy biskup Jerzy Samiec.

W tej chwili na wydziale teologii ewangelickiej studiuje pięć kobiet, kilkadziesiąt pań w Polsce posiada już tytuł magistra w tym zakresie.

Na razie nie wiemy, czy będą chciały pracować w Kościele, być ordynowane. Nie wiemy także, czy Kościół poszczególne osoby dopuści do służby. To są pytania otwarte, na które nie ma odpowiedzi

- powiedział bp Samiec.

Księża będą rodzić dzieci? Nie ma przeciwwskazań

Co ważne, duchowni Kościoła Ewangelickiego mogą zawierać małżeństwa, a panie - przyszłe kapłanki - rodzić dzieci. Biskup Samiec zapewnia, że jeśli jakaś kobieta zechce zostać księdzem, Kościół respektować będzie wszelkie prawa zapisane w Kodeksie Pracy, w tym prawo do urlopu macierzyńskiego czy wychowawczego.

O tym, czy dopuścić kobiety do posługi kapłańskiej, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce dyskutował już od 70 lat! W 1963 roku dano paniom prawo do kształcenia kościelnego, dzięki czemu mogły zostać katechetkami, odprawiać nabożeństwa czy zajmować się duszpasterstwem w parafiach. Nadal nie mogły jednak liczyć na święcenia. Od 1999 r., po zmianach w Pragmatyce Służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce mogły być duchownymi w posłudze diakona. W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji stwierdziła, że nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza.