18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

obostrzenia?

KONFERENCJA MINISTRA ZDROWIA. Pandemia się zaognia

20.09.2021  11:48
Konferencja ministra zdrowia. Będą obostrzenia?
Konferencja ministra zdrowia. Będą obostrzenia? Fot: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał konferencję prasową w związku z zaogniającą się sytuacją pandemiczną w Polsce. Ogłosi nowe obostrzenia?

Na godzinę 11.30 zaplanowane zostało spotkanie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z dziennikarzami. Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, szef resortu odnieść się ma do bieżącej sytuacji epidemiologicznej. Czy ma dla nas nieprzyjemne wieści?

Politycy związani z rządem zapowiadali w ostatnich tygodniach, że pierwsze ograniczenia w czwartej fali pandemii wprowadzane będą, gdy dzienna liczba zakażeń koronawirusem przekroczy 1000 przypadków. Już wiadomo, że niebezpiecznie zbliżamy się do tej granicy, oraz że w najsłabiej wyszczepionych województwach przyrost nowych zakażeń jest najszybszy.

Pandemia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia

Pojawiły się więc doniesienia, jakoby Ministerstwo Zdrowia szykowało się do wprowadzenia pierwszych ograniczeń i zakazów, i to właśnie w najgorzej zaszczepionych regionach. Mowa o województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Czy faktycznie to już pora na pierwsze ograniczenia? Minister zdrowia w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że dynamika przyrostu nowych zakażeń wynosi już nawet 40 procent, a zakażeń w Polsce jest coraz więcej. Coraz trudniejsza jest sytuacja w szpitalach - tylko w ciągu ostatniego tygodnia przybyło blisko 400 pacjentów.

Minister zdrowia jest pewien: nie ma szans na spowolnienie wzrostu liczby zakażeń i w następnych tygodniach będzie już tylko gorzej. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że zdecydowana większość zakażeń to zakażenia wysoce zjadliwą mutacją delta.

Będą obostrzenia?

Adam Niedzielski potwierdził - najgorzej sytuacja wygląda w województwach najsłabiej zaszczepionych - lubelskim i podkarpackim. Jest tam najwięcej przypadków na 100 tysięcy mieszkańców oraz największe obłożenie szpitali. Co ciekawe, seniorzy stanowią dziś jedynie kilkanaście procent wszystkich zakażonych - większość to osoby niezaszczepione poniżej 70 roku życia. 98 procent wszystkich zgonów spowodowanych COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych.

Minister Zdrowia prognozuje, że w najbliższych dniach (jeszcze w tym tygodniu) przekroczymy granicę 1000 zakażeń dziennie. Nie wspomniał jednak na razie o obostrzeniach, przypomniał jedynie, że najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania i powstrzymanie pandemii jest szczepienie.