18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koniec męki?

KONIEC MASECZEK! Rząd wydał rozporządzenie

Emilia Waszczuk
07.05.2021  08:23
Koniec maseczek. Rząd przyjął rozporządzenie
Koniec maseczek. Rząd przyjął rozporządzenie Fot: Jakub Kamiński/East News

Stało się, rząd PiS podjął ostateczną decyzję o zmianach w restrykcjach i odmrażaniu gospodarki. Już za chwilę pozbędziemy się między innymi maseczek.

W nocy z czwartku na piątek, PiS - swoim zwyczajem - zmienił prawo w Polsce. Od rana 7 maja obowiązują nowe przepisy pandemiczne. Wśród nich wielkie luzowanie od połowy miesiąca.

Maseczki z twarzy zdjąć mieliśmy pod jednym warunkiem - jeśli współczynnik nowych zakażeń spadnie poniżej 15 przypadków na 100 000 mieszkańców. Ta k stało się już zaraz po majówce, rząd nie miał więc wyjścia.

Luzowanie obostrzeń. Koniec maseczek

Wielu Polaków miało nadzieję, że uda się przyspieszyć znoszenie obostrzeń. Nic jednak z tego - minister zdrowia Adam Niedzielski zaprzeczył pojawiającym się plotkom i ogłosił, że wszelkie daty zostaną zachowane. Maseczek pozbędziemy się 15 maja.

Co ważne, maski ciągle musimy mieć zawsze przy sobie. A to dlatego, że zrezygnować z nich można nam będzie wyłącznie na wolnym powietrzu, w miejscach, gdzie można zachować dystans społeczny. Jeśli więc znajdziemy się na zatłoczonym deptaku - maski na twarz, inaczej grozi nam mandacik.

Kiedy NIE MOŻNA zdjąć maseczki?

Zasłaniać nos i usta nadal trzeba będzie w komunikacji publicznej, w samolotach, w zakładach pracy, w świątyniach, garażach podziemnych, klatkach schodowych czy windach, czyli wszelkich przestrzeniach wspólnych. Na wolnym powietrzu maseczki zachowujemy na ulicach i chodnikach, na cmentarzach, bulwarach czy parkingach leśnych.

Od 15 maja otworzyć ma się częściowo gastronomia, a my musimy pamiętać, że w kawiarniach czy restauracjach MUSIMY mieć zasłonięte usta i nos. Maseczki będzie można nam zdjąć, dopiero gdy usiądziemy przy wskazanym przez obsługę stoliku. Wszyscy pracownicy punktów gastronomicznych zobowiązani są do noszenia osłon na twarzach.

Czytaj także
Przeczytaj więcej