18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

SARS-COV-2 płynie z kranów?

KORONAWIRUS W WODZIE PITNEJ? Nagły komunikat GIS

29.04.2021  16:56
Koronawirus w wodzie pitnej? Nagły komunikat GIS
Koronawirus w wodzie pitnej? Nagły komunikat GIS Fot: Planeta.pl

Koronawirus SARS-COV-2 przenosi się przez wodę i płynie z polskich kranow? W czwartek Główny Inspektorat Sanitarny wydał zaskakujący komunikat w sprawie.

O tym, że koronawirus może przenosić się na przedmiotach, a nawet w powietrzu, pisaliśmy wielokrotnie, teraz pojawiają się kolejne doniesienia. W środę zaczęto spekulować, jakoby niebezpieczny patogen z Wuhan przedostał się do wody pitnej i trafiał do naszych szklanek niczym najgorsza bomba biologiczna. Polska woda została skażona? Grozi nam masowe zakażenie?

Na doniesienia medialne o skażeniu wody w czwartek po południu zareagował Główny Inspektorat Sanitarny. Sanepid wydał specjalne oświadczenie, w którym próbuje uspokoić Polaków. Uda im się?

Koronawirus w wodzie pitnej? Nagłe oświadczenie GIS

Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego Zaskoczył Polaków, co jeśli faktycznie SARS-COV-2 dostał się do wody i płynie z kranów? Jak uniknąć zakażenia? Przestać się myć? Używać tylko przegotowanej wody?

GIS zapewnia, że nie ma takiej potrzeby. Twierdzą, że woda, którą pijemy w Polsce, jest odpowiednio filtrowana i koronawirus się w niej nie przenosi.

Nie wykazano dotychczas, aby SARS-CoV-2 szerzył się przez wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, gdyż woda z ujęć podziemnych jest zwykle wolna od skażenia mikrobiologicznego, a woda z ujęć powierzchniowych i mieszanych jest obligatoryjnie poddawana uzdatnianiu i dezynfekcji

- informuje GIS (za PAP).

Konwencjonalne metody uzdatniania wody, wykorzystujące filtrację i dezynfekcję, usuwają lub dezaktywują cząstki wirusa. SARS-CoV-2 cechuje się znaczną podatnością na działanie dezynfekcyjne chloru (podchlorynu sodu) – substancji najczęściej używanej do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia - czytamy.

Ponadto GIS zapewnia, że - zgodnie z ustaleniami WHO i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób - SARS-COV-2 jest niestabilny w wodzie, a Komisja Europejska nakazuje badać ją w celach jedynie profilaktycznych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej