18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koniec KK jest bliski?

KOŚCIÓŁ UPADA! Brakuje księży, likwidują parafie

Emilia Waszczuk
01.06.2022  14:52
Kościół upada? Zaczyna brakować księży
Kościół upada? Zaczyna brakować księży Fot: SZYMON BLIK/REPORTER

Jeszcze trochę i potęga kościoła katolickiego w Polsce upadnie? Wierni odchodzą, a księży jest coraz mniej. Hierarchowie zaczynają likwidować parafie!

Kościół katolicki w Polsce przeżywa potężny kryzys. Powodów tego stanu rzeczy księża i patriarchowie oczywiście nie doszukują się w sobie, a we wszystkim wokół, od wrogich ideologii, po szatana. Prawda jest jednak taka, że Polacy odwracają się od instytucji, rezygnują z obrządków kościelnych, a młodzież z lekcji religii.

Kryzys widać między innymi w seminariach. Młodych mężczyzn chętnych wstąpić na ścieżkę kapłaństwa jest coraz mniej. Czy to brak powołań, czy raczej rozczarowanie Kościołem? Trudno stwierdzić. Fakty są jednak dla instytucji zabójcze - zaczyna brakować księży.

Kościołowi brakuje księży

Najnowsze doniesienia z Opolszczyzny potwierdzają pogłębiający się kryzys w kościele katolickim. W tamtejszej diecezji zapanował taki niedostatek duchownych, że biskup Andrzej Czaja podjął drastyczne kroki. Postanowił zlikwidować część parafii lub je ze sobą połączyć.

Dopadła nas straszna bieda

- pisze zrozpaczony hierarcha diecezji opolskiej, informując o "wielkim niedostatku powołań kapłańskich i zakonnych".

Jak donosi duchowny, w seminarium w diecezji opolskiej na księży wyucza się zaledwie 28 kleryków z Opolszczyzny, 14 z diecezji gliwickiej i jeden z Togo w Afryce. Jednocześnie biskup przewiduje, że połowa z opolskich kleryków nie wytrwa całych studiów i święcenia przyjmie zaledwie 14 z nich. Tymczasem do 2030 roku tylko w diecezji opolskiej na emeryturę przejdzie aż 72 księży. To oznacza gigantyczną rozbieżność między nowymi kapłanami a tymi, którzy ze służby odejdą. Czyli niedostatki. - Co robić? - dopytuje zrozpaczony biskup?

Parafie do likwidacji

Co robić, mogliby przedstawicielom kościoła powiedzieć Polacy, którzy z jego usług masowo rezygnują. U nich jednak duchowni opinii nie zasięgają, stawiają na własne pomysły i rozwiązania. Pierwszym jest połączenie części parafii i przydzielenie im jednego proboszcza. Na początek zmiany zostaną wprowadzone w sześciu różnych parafiach.

W takiej sytuacji wierni dwóch parafii będą musieli się dzielić jednym proboszczem. Przyniesie to pewien uszczerbek dla życia i funkcjonowania parafii, m.in. zmniejszenie liczby mszy św., aby proboszcz mógł podołać obowiązkowi sprawowania liturgii w drugiej parafii

- przekazał biskup Andrzej Czaja.

Duchowny zachęca też wiernych, by przejęli część obowiązków zarezerwowanych dotąd dla księży i wspomogli ich w utrzymaniu parafii. I apeluje do księży, by ci bardziej otworzyli się na parafian.

Czytaj także