18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

modlitwy nie pomogą

KONIEC KOŚCIOŁA? Seminaria do likwidacji, nie ma kandydatów na księży

Emilia Waszczuk
20.06.2022  14:33
W Polsce zabraknie księży?
W Polsce zabraknie księży? Fot: Karol Porwich/East News

Jeszcze chwila i mit Polski katolickiej całkowicie upadnie? Kościół mierzy się z gigantycznym problemem - brakuje chętnych do zostania księdzem.

Młodzi mężczyźni mają dużo lepsze pomysły na życie, niż trwanie w celibacie do śmierci, klepanie zdrowasiek i niesienie "prawdy" wiernym owieczkom? Polski Kościół katolicki mierzy się z gigantycznym problemem. Nie dość, że masowo odpływają im wierni, nie dość, że młodzież nie chce się uczyć katechezy, to jeszcze kończą się powołania.

Jeszcze trochę i w Polsce zabraknie księży katolickich? Już jakiś czas temu informowaliśmy o dramacie jednej z diecezji, która zaczęła likwidować i łączyć parafie. Powód? Brak duszpasterzy, nie było kim obsadzić wolnych etatów na proboszcza. Teraz przyszedł nowy kryzys.

Seminaria do likwidacji

Metropolita wrocławski ksiądz Józef Kupny podjął drastyczną, ale potrzebną decyzję o zlikwidowaniu aż dwóch seminariów - w Świdnicy i Legnicy. Wszyscy mężczyźni z regionu, chętni przyjąć święcenia kapłańskie, będą zmuszeni uczyć się fachu i dostać dyplom na ostatniej podobnej uczelni na Dolnym Śląsku - we Wrocławiu.

Zmiany zostaną wprowadzone wraz z nowym "sezonem", od października 2022 roku. Na zakończenie mijającego właśnie roku akademickiego, biskup Marek Mendyk poświęcił sprawie kilka słów w czasie przemówienia. Ogłosił koniec dwóch seminariów i początek "nowego etapu tego domu i zamieszkującej go wspólnoty" (seminarium we Wrocławiu - red).

Dzięki zmianie przygotowujący się do kapłaństwa będą mogli korzystać z dobrodziejstw dużego ośrodka akademickiego oraz wzrastać ze swoimi rówieśnikami z całego Dolnego Śląska

- tłumaczyl duchowny, robiąc dobrą minę do niekoniecznie udanej gry.

W ostatnim roku w seminarium w Legnicy święcenia kapłańskie przyjęło zaledwie dwóch mężczyzn. W Świdnicy było odrobinę lepiej - księżmi zostało trzech młodzieńców. We Wrocławiu uczy się obecnie 36 kleryków.

Brak powołań w Polsce - kto jest temu winny?

Podobne problemy przeżywa dziś seminarium w Olsztynie. Spośród wszystkich kandydatów na księży, którzy podjęli tam naukę sześć lat temu, żaden nie doczekał święceń. Skąd tak tragiczne dane? Rektor olsztyńskiego seminarium winę widzi nie w Kościele i jego coraz większym radykalizowaniu się, a w kryzysie młodych ludzi, głuchocie na głos Boga i strachu przed poświęceniem.

Dużo krytyczniej w rozmowie z Onetem sprawę komentuje były ksiądz Marcin Adamiec.

Dzisiaj jest coraz mniej sensu w byciu księdzem i ludzie to widzą. Bo co właściwie robi teraz ksiądz? Jego praca, posługa jest coraz bardziej oderwana od rzeczywistości, od innych osób. Młodzi, którzy mogliby kandydować na duchownych, widać sami już przeczuwają, że to tak wygląda

- mówi dość ostro mężczyzna.