18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wrocław mu dokopał

Kara dla Gulbinowicza po śmierci

Wojciech Kozicki
20.11.2020  18:12
Gulbinowicz nie jest już honorowym obywatelem Wrocławia
Gulbinowicz nie jest już honorowym obywatelem Wrocławia Fot: Przemyslaw Fiszer/East News

Kardynał Henryk Gulbinowicz, którego ostatnie dni życia spowił mroczny cień pedofilii, otrzymał pośmiertny cios. Niedawno został ukarany przez Watykan, a teraz stracił tytuł honorowego obywatela Wrocławia.

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje, ale to nie koniec jego kłopotów. Jeden z bohaterów filmu braci Sekielskich obrywa nawet po śmierci. Odczytano już jego testament i wiadomo do kogo trafi jego ogromny majątek, co będzie jednocześnie wykonaniem kary nałożonej przez Watykan. Co więcej, Rada Miasta Wrocławia pozbawiła go tytułu honorowego obywatela miasta.

Gulbinowicz ukarany we Wrocławiu

Za odebraniem honorowego obywatelstwa kard. Gulbinowiczowi było 28 radnych, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu. Przewodniczący rady przyznał, że sytuacja jest niekomfortowa i „w tej sprawie zwycięzców nie będzie”.

Rada Miasta postanowiła zrewidować swoje stanowisko w przedmiocie przyznana tytułu. Mamy na uwadze fakt, iż tytuł stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie jakie przyznaje Rada Miejska Wrocławia, a osoby nominowane do niej winny cechować się nieposzlakowaną opinią – zdecydowała Rada Miasta.

Jak podają media, decyzja o odebraniu honorowego obywatelstwa jest związana jest z oskarżeniami o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich. Gulbinowicz jako metropolita wrocławski miał również kryć księży dopuszczających się czynów pedofilskich.

Jeszcze za życia ukarał go Watykan. Otrzymał zakaz sprawowania obrzędów i zakaz używania insygniów biskupich. Zarządzona została wpłata zadośćuczynienia na fundację Episkopatu na rzecz wsparcia ofiar nadużyć seksualnych. Będzie ona zapłacona z majątku, który pozostawił po sobie Gulbinowicz.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze