18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co dalej z uchodźcami?

Polityk zapowiada obozy dla Ukraińców w Polsce. "Powstaną"

08.03.2022  11:35
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Co gdy skończą się mieszkania?
Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Co gdy skończą się mieszkania? Fot: AP/Associated Press/East News

Uchodźcy z  Ukrainy wciąż napływają do Polski, a naszą granicę przekroczyło już ponad milion osób uciekających przed wojną i potworami Putina. Pojawiają się kolejne problemy, m.in. brak mieszkań. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski obawia się, że wkrótce w Polsce powstaną obozy dla Ukraińców.

Już ponad milion uchodźców z Ukrainy przekroczyło polską granicę. Media przypominają, że tylko część z nich decyduje się na przebywanie w ośrodkach dla uchodźców lub zostają ugoszczeni przez Polaków w ich domach. Jak zwraca uwagę Radio ZET, tak nagły i masowy napływ ludności odczuł szczególnie rynek nieruchomości, a lada mogą skończyć się mieszkania na wynajem. Oferty znikają błyskawicznie. Tymczasem ONZ przewiduje, że w sumie nawet 5 milionów Ukraińców może wkrótce opuścić swój kraj.

Mieszkania dla Ukraińców? Prezydent Sopotu mówi o obozach

Jacek Kusiak, współzałożyciel i prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Mieszkań na Wynajem „Mieszkanicznik” uważa, że jeśli choćby 2,5 mln uchodźców zdecyduje się na najem mieszkania w Polsce, to będziemy mieli do czynienia ze „szturmem na rynek najmu”. Efektem może być nawet dwucyfrowy wzrost ceny nieruchomości.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski w Radiu ZET podczas rozmowy z Beatą Lubecką poinformował, że przez sopocki punkt recepcyjny przeszło ponad 400 osób, które zostały w tym mieście. Ok. 150 osób jest w hotelach, pensjonatach, ale ilu jest naprawdę – tego nie wiadomo. Może być to jednak nawet 600 osób. Tymczasem "kończą się proste zasoby", a do tego brakuje koordynacji rządu ws. przyjmowania uchodźców. Co gorsza, zdaniem Karnowskiego, hotele i ośrodki wypoczynkowe dostają za mało pieniędzy za przyjmowanie uchodźców. Czy w Polsce powstaną obozy dla osób uciekających z Ukrainy?

Do tej pory Polska uchodziła za miejsce, gdzie nie ma obozów, ale w tej chwili, przy II turze napływu uchodźców, przy zmianie decyzyjności ze strony rządu, przy takiej zmianie reguł – niestety takie obozy powstaną - powiedział Karnowski w Radiu ZET.

Zdaniem Karnowskiego, rząd PiS popełnia błąd, bo ustawa dot. statusu uchodźców dotyczy jedynie Ukraińców. Samorządowiec uważa, że powinniśmy przyjąć każdego, „obojętnie czy to Nigeryjczyk czy Afgańczyk”.

Dobrym rozwiązaniem jest natychmiastowa praca dla uchodźców i uznawanie dyplomów tych ludzi. Jest to przełom, jeśli chodzi o dopuszczenie uchodźców do pracy. Tego w Europie nie było. To kapitalny przełom, brakowało tego Europie zachodniej. Ale dotyczy tylko obywateli Ukrainy. Wychodzi trochę ksenofobii. To jest niedopuszczalne – podkreśla prezydent Sopotu.

Prezydent Sopotu o uchodźcach z Ukrainy. Karnowski ostrzega [WIDEO]