18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy wygrywają w sądach

Kary za łamanie obostrzeń NIELEGALNE?

Wojciech Kozicki
13.01.2021  15:55
Kara za brak maseczki nielegalne? Polacy wygrywają w sądach
Kara za brak maseczki nielegalne? Polacy wygrywają w sądach Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Kary za łamanie obostrzeń są niezgodne z prawem? Osoby łamiące obostrzenia i restrykcje, np. ukarane za brak maseczki, coraz częściej wygrywają w sądach. Czy to koniec reżimu epidemicznego w Polsce?

Obostrzenia, zakazy i restrykcje w Polsce doprowadzają już Polaków do szału. Kara za brak maseczki, naruszanie zakazu zgromadzeń czy złamanie zasad kwarantanny – sanepid bezlitośnie wymierza kary finansowe w wysokość od 5 do 30 tys. zł., a tymczasem Polacy zaczynają wygrywać w sądach, ponieważ odwołują się od decyzji sanepidu. Polsat News podaje, że w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie zarejestrowano 100 takich spraw, a rozpoznano 18. Połowę z pozytywnym skutkiem dla ukaranego.

Kary za łamanie obostrzeń, wyroki sądów

Ze wszystkich wspomnianych spraw, do tej pory rozpoznano 18 z nich. W 9 przypadkach sąd odrzucił skargi, w 5 przypadkach uchylił decyzję organu I i II instancji oraz w 4 przypadkach sąd stwierdził nieważność decyzji I i II instancji, co potwierdził Dominik Niewirowski z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. 

Polsatnews.pl podaje, że większość skarg dotyczy naruszenia zakazu przemieszczania (ok. 40 spraw) oraz naruszenia obowiązku kwarantanny (30 spraw) oraz naruszenie obowiązku zakrywania ust i nosa (ok. 15 spraw). Do sądu zgłoszono również sprawę nałożenia kary finansowej na przedsiębiorcę za niezastosowanie się do czasowego ograniczenia prowadzenia działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej. 

Już jakiś czas temu portal bezprawnik.pl pisał, że kary za brak maseczki są nielegalne. Co więcej, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni stwierdziła, że ukaranie za maseczki jest niezgodne z prawem, a sanepid nie może ich nakładać.

Nakaz noszenia maseczek nie stanowi nakazu, którego naruszenie jest sankcjonowane karami wymienionymi w art. 48a ust. 1. – podaje gdyński sanepid. (Bezprawnik.pl)

logo Tu się dzieje