18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Biedne rybki :(

Katastrofa ekologiczna w Polsce. Zginęły tysiące

12.08.2020  12:01
Katastrofa ekologiczna w Polsce. Zginęły tysiące
Katastrofa ekologiczna w Polsce. Zginęły tysiące Fot: FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKA PRESS GRUPA/Polska Press/East New

Katastrofa ekologiczna w Polsce na rzece Nida (woj. świętokrzyskie) w Rębowie. Ekosystem całkowicie wymarł, a sprawa została zgłoszona do prokuratury. Śledczy mają przed sobą ogromne wyzwanie.

Katastrofa ekologiczna na rzece Nida wstrząsnęła ludnością okoliczną i całym krajem. Nawet kilkadziesiąt tysięcy ryb, w tym gatunków chronionych, zginęło wskutek opuszczenia jazu. Prokuratura zajmuje się już tą sprawą.

W tym momencie nie wiadomo, kto odpowiada za wyregulowanie rzeki. Dlatego sprawę analizuje też kielecki oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. W przebiegu katastrofy tysiące ryb zginęło straszną śmiercią, dusząc się na mieliznach.

Katastrofa ekologiczna w Polsce

Warto dodać, że we wsi Rębów na rzece Nidzie działa mała elektrownia wodna i jaz. To właśnie wskutek jego opuszczenia doszło do gwałtownego zrzutu wody, który okazał się zabójczy dla fauny żyjącej w rzece. 

Wartość strat przyrodniczych jest ciężka do oszacowania

– ocenili specjaliści z Polskiej Akademii Nauk. 

Szacujemy, że zginąć mogło nawet kilkadziesiąt tysięcy ryb, których wielkość wynosiła od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Należy zaznaczyć, że ilość wylęgu oraz drobnego narybku, który w obecnym okresie występuje wśród roślinności zanurzonej w Nidzie, ze względu na swoje wymiary wynoszące od kilku do kilkunastu milimetrów jest nie do oszacowania

- powiedział PAP ichtiolog Michał Bień, dyrektor okręgu PZW w Kielcach.

Sprawa jest zdecydowanie bardzo przybijająca. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej