18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wirusolog podał termin

Kiedy koniec epidemii? Złe wiadomości

Wojciech Kozicki
26.01.2021  17:30
Koniec epidemii i nowe prognozy. Obostrzenia i restrykcje zostaną z nami na długo
Koniec epidemii i nowe prognozy. Obostrzenia i restrykcje zostaną z nami na długo Fot: Mateusz Grochocki/East News

Koronawirus SARs-CoV-2 w Polsce nie odpuszcza, a dane, statystyki i prognozy nie są zbyt optymistyczne. Kiedy koniec pandemii? Niektórzy eksperci przewidują, że COVID-19 zniknie latem, ale wirusolog Jonas Schmidt-Chanasit rozwiewa nadzieję. Restrykcje i obostrzenia zostaną z nami na długie lata?

Kiedy koniec epidemii koronawirusa SARs-CoV-2 w Europie i w Polsce? Niemiecki wirusolog Jonas Schmidt-Chanasit nie ma dobrych wiadomości. Na łamach "Hamburger Abendblatt" zwrócił uwagę, że zdaniem niektórych ekspertów już latem zostanie uzyskana odporność stadna, ale uznał to za „nierealistyczne cele wywołujące frustrację”.

Kiedy koniec epidemii koronawirusa? Jest wstępny termin

Jak podaje Polsat News, wirusolog podkreśla znaczenie programu szczepień na COVID-19. Jego zdaniem, równie ważne jest zachowywanie dystansu społecznego, dbanie o higienę, noszenie maseczek i wentylacja pomieszczeń. Jego zdaniem, być może w 2022 roku zaczniemy „zbliżać się do normalnego życia i potrzebować jedynie kilku ograniczeń”.

Do kiedy restrykcje i obostrzenia?

Jeśli chodzi o ograniczenia, to Unia Europejska zamierza dokręcić ludziom śrubę. Chociaż polski rząd podał wstępny termin poluzowanie reżimu sanitarnego, to Komisja Europejska zapowiedziała zaostrzenie restrykcji, paszporty szczepionkowe i ciemnoczerwone strefy zakażeń. W Niemczech rząd idzie o krok dalej i zapowiedział zamykanie niepokornych obywateli w przymusowych obozach reedukacyjnych.

Koronawirus jako choroba endemiczna

Niektórzy twierdzą, że koniec pandemii... nie nadejdzie nigdy i czeka nas endemia. Jak pisze medonet.pl, opierając się na analizach profesora epidemiologii teoretycznej Hansa Heesterbreeka, COVID-19 prawdopodobnie będzie funkcjonować jako wirus endemiczny w populacji ludzkiej. Przykłady chorób endemicznych to np. denga lub HIV

Jak pisze Hans Heesterbeek, profesor epidemiologii teoretycznej, w artykule opublikowanym w IFL science, teoretycznie infekcja staje się endemiczna, jeśli średnio każda chora osoba może zarazić kolejną, czyli w momencie, gdy współczynnik reprodukcji wirusa wynosi 1 – wyjaśnia Medonet.

Czytaj także
Przeczytaj więcej