18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trochę to potrwa

Kiedy koniec kryzysu migracyjnego? Ekspert ujawnił dwie możliwości

Bartłomiej Ciepielewski
17.11.2021  10:04
Kiedy koniec kryzysu?
Kiedy koniec kryzysu? Fot: LEONID SHCHEGLOV/AFP/East News

Kryzys migracyjny przybiera na sile, a reżim Aleksandra Łukaszenki ściąga na granicę kolejnych migrantów. Sytuację na polsko-białoruskiej granicy ocenił Marek Menkiszak, kierownik Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert poinformował, kiedy może wygasnąć kryzys na granicy i jakie czynniki mogą to przyspieszyć.

Część osób twierdzi, że sytuacja na granicy uspokoi się wraz z nadejściem zimy i pierwszych mrozów. Jednak wszystko na to wskazuje, że konflikt potrwa znacznie dłużej, doprowadzając do śmierci wielu niewinnych osób, wplątanych w polityczną gierkę Aleksandra Łukaszenki.

Aleksander Łukaszenko nie odpuści?

Do sytuacji w rozmowie z TVN24 odniósł się Marek Menkiszak z Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert twierdzi, że Łukaszenko zrezygnuje z działań, dopiero gdy uzna, że zdobył to, czego chce.

A jest to kilka rzeczy. Uznanie swojej legitymacji jako prezydenta Białorusi i nawiązania bezpośredniego dialogu politycznego. (…) Zablokowanie poważnych sankcji, przede wszystkim gospodarczych wobec Białorusi. (…) Stopniowe zniesienie sankcji wobec Białorusi, a jeszcze lepiej, zaoferowanie wsparcia gospodarczego i zaprzestanie wspierania społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. To oczywiście jest najtrudniejszy i najdalej idący postulat - mówił Marek Menkiszak w rozmowie z TVN24.

Zdaniem Menkiszaka istnieje drugi możliwy scenariusz zakładający, że koszty działań Łukaszenki znacznie przewyższą korzyści. Ekspert podkreśla, że tylko zdecydowane kroki mogą uspokoić sytuację.

Mamy przed sobą dwie ewentualności. Wszystko, co jest pomiędzy, czyli niewielkie ustępstwa wobec Łukaszenki albo niewielkie sankcje wobec Białorusi, tak naprawdę będą prowadzić do kontynuacji tej operacji hybrydowej - poinformował.

Marek Menkiszak zauważa, też Białoruś i Rosja nie przypuszczały, że Polska będzie stawiała tak zawzięty opór podczas kryzysu. Jak dodaje, kraje te "uważają, że na razie to nie jest tak skuteczne, jak na to liczyły, ale wniosek, jaki wyciągają, jest taki, że należy kontynuować presję".

Czytaj także