18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Rządowy wróżbita

Kiedy koniec pandemii? Zaskakująca wizja Andrzeja Horbana

19.10.2021  09:23
Andrzej Horban zapowiada koniec pandemii
Andrzej Horban zapowiada koniec pandemii Fot: Piotr Molecki/East News

Profesor Andrzej Horban przewiduje, że kolejna fala pandemii zaatakuje już wiosną i może być równie groźna, co obecna. Ekspert zdradził też, jak zaraza będzie wyglądała w przyszłości oraz czy zostanie pokonana.

Andrzej Horban w rozmowie z portalem interia.pl odniósł się do szczepień, obostrzeń, a także przyszłości pandemii. Poinformował też o piątej fali COVID-19, która zaatakuje wiosną przyszłego roku. Niestety, prawdopodobnie będzie "równie niesympatyczna, jak ta jesienna, przynajmniej na terenach, gdzie zaszczepiło się mało osób".

Wiosną koniec pandemii?

Co ciekawe wiosenny atak koronawirusa będzie prawdopodobnie ostatnim tak poważnym, jak poprzednie. Później sytuacja się ustabilizuje, jednak nie oznacza to, że wirus całkowicie zniknie.

Duże fale epidemii, które są groźne, powinny się skończyć wiosną przyszłego roku. Zaszczepiło się 60 proc. dorosłych, a wśród osób w wieku powyżej 80 lat jest to 81-82 proc. Ta reszta, która się nie zaszczepiła, już zachorowała, albo zachoruje w przyszłości. Kiedy większość z tej grupy przejdzie zakażenie, kolejne fale nie będą mieć tak dużej skali, jak dotychczas. Nie będzie już tylu osób podatnych na zachorowanie - ocenił Horban.

Zdaniem Horbana niepokojące jest "poluzowanie" w przypadku przestrzegania obostrzeń. Część osób lekceważy restrykcje, rezygnując z zasłaniania nosa i ust.

Lek na COVID-19

Doradca premiera postanowił również odnieść się do potencjalnych leków na COVID-19, które miałyby zastąpić szczepienia lub chociażby chronić przed ciężkim przebiegiem choroby.

Nadal nie mamy i prawdopodobnie nie będziemy mieli leku, który jest bardzo skuteczny, jeśli chodzi o zahamowanie replikacji wirusa. Nowe leki stosuje się wybiórczo i w niewielkiej ilości, bo są jeszcze bardzo niedoskonałe. Rzeczywiście hamują replikacje wirusa, ale pod warunkiem, że podamy je w odpowiednim momencie. Lekarz ma na to dosłownie dzień, dwa, maksymalnie trzy - stwierdził profesor.

Pytany o hejt profesor Andrzej Horban przyznał, że się nim nie przejmuje, jednak największym problemem jest to, że prowadzona głównie w Internecie mowa nienawiści zwykle nie jest karana.