18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kraska ujawnia

Kiedy szczepienia na COVID-19 w Polsce?

Wojciech Kozicki
12.11.2020  12:26
Szczepionka na koronawirusa w Polsce - kiedy ruszą szczepienia?
Szczepionka na koronawirusa w Polsce - kiedy ruszą szczepienia? Fot: Karol Makurat/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce podobno ma zatrzymać szczepionka na COVID-19. Firma Pfizer zapowiada produkt na rynku jeszcze w tym roku. Kiedy szczepionki na koronawirusa mogą trafić do Polski?

Szczepionka na COVID-19 już jest gotowa, tak przynajmniej zapowiada firma Pfizer. Wiadomo już jaka jest cena szczepionki i kto w Polsce może liczyć na darmowe szczepienie. Co więcej, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wie nawet, kiedy mogą rozpocząć się szczepienia na COVID-19 na terenie Polski.

Szczepienie na COVID-19 w Polsce

Waldemar Kraska był gościem porannej audycji Radia Plus i podał przybliżony termin, kiedy może zacząć się masowe szczepienia na COVID-19. Okazuje się, że pierwsze dawki mają być podawane Polakom już na początku pierwszego kwartału  przyszłego roku.

Potwierdził medialne doniesienia, że w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup ryzyka - osoby powyżej 60-65. roku życia i personel medyczny zaangażowany w walkę z koronawirusem. Te grupy mogą otrzymać już szczepionkę nawet w grudniu 2020 roku.

Pojawia się jednak problem, bo firma Pfizer w tym roku będzie w stanie wyprodukować 50 mln szczepionek, a w przyszłym - 1,3 mld, a dla pełnej odporności potrzebne są 2 dawki. Nie wiadomo jeszcze, czy szczepionka będzie jednorazowa, czy sezonowa. 

Czy Polska załapie się na ograniczone zasoby szczepionki? Najwyraźniej, jak mówił kiedyś minister zdrowia Szumowski, „kupowalibyśmy nawet od samego diabła”.

Przeczytaj więcej
Komentarze