18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szybcutko

Szczepionka w Polsce już za chwilę! Niedzielski podał termin

Emilia Waszczuk
24.11.2020  14:26
Szczepionka na kronawirusa trafi do Polski lada moment
Szczepionka na kronawirusa trafi do Polski lada moment Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Szczepionka na koronawirusa SARS-COV-2 ma trafić do nas już lada moment. Minister Adam Niedzielski podał wstępny termin i zapowiedział, jak mają wyglądać procedury.

Ministerstwo Zdrowia szykuje się na wielkie, masowe wręcz szczepienie Polaków. Wedle zapowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pierwsze dawki szczepionki na koronawirusa miałyby trafić do Polski już w styczniu. Ale jest też nadzieja na jeszcze wcześniejsze dostawy...

Mamy deklaracje, że nawet w grudniu. Przygotowujemy się na styczeń, żeby wprowadzić proces masowego sczepienia

- oświadczył Adam Niedzielski w radiowej Trójce.

Polska uczestniczy ponoć (wraz z Unią Europejskiej) w zakupie szczepionek od trzech różnych producentów, którzy dotychczas ogłosili wynalezienie działających specyfików. Już teraz mamy mieć zagwarantowanych około 30 milionów dawek, czyli dla większości społeczeństwa.

Szczepionka obowiązkowa? Wiadomo, do kogo trafi

Adam Niedzielski zdradził też pierwsze szczegóły na temat tego, jak mają wyglądać szczepienia. Ponownie powtórzył, że będą one dobrowolne i nikt nie będzie nikogo do przyjęcia preparatu zmuszał. Ministerstwo Zdrowia ma jednak przekonywać, by obywatele nie bali się i skorzystali z okazji.

Nie jest tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości. To jest szczepionka, która wchodzi na rynek i pojawia się po raz pierwszy w obrocie. Będziemy starali się dać gwarancję bezpieczeństwa - powiedział Adam Niedzielski.

Wiadomo ponadto, które grupy dostaną szczepionkę w pierwszej kolejności. Jako pierwsi zaszczepieni mają być pracownicy służby zdrowia, po nich służby mundurowe, a następnie seniorzy.

I tu pojawia się ważna informacja. Szczepionka najpierw trafi do osób powyżej 75 roku życia. Gdy wszyscy najstarsi chętni zostaną już zaszczepieni, rząd będzie otwierał możliwość przystąpienia do zabiegu kolejnym osobom, schodząc w dół rocznikami.

Przeczytaj więcej
Komentarze