18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe dane, mamy prze...

Kleszcze wykończą Polaków? Masowa borelioza!

19.01.2022  08:49
Inwazja kleszczy w Polsce. Epidemia boreliozy i nowe dane
Inwazja kleszczy w Polsce. Epidemia boreliozy i nowe dane Fot: Krystyna i Aleksander Rabij/REPORTER/East News

Alarm! Kleszcze stanowią coraz większe zagrożenie w Polsce, a borelioza masowo atakuje Polaków. Ujawniono ile wykryto w naszym kraju przypadków boreliozy w 2021roku. Wszystko wskazują na to, że rok 2022 może być znacznie tragiczniejszy.

Kleszcze w Polsce nie mają litości. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, stanowią coraz większe zagrożenie. Te złowieszcze pajęczaki z podgromady roztoczy masowo roznoszą boreliozę. Okazuje się, że 2021 roku w Polsce wykryto 12 427 przypadków boreliozy. Dla porównania, w 2020 r. były 12 934 takie przypadki. Natomiast w USA kleszcz jeleni (Ixodes scapularis) przenosi bakterię Borrelia burgdorferi nawet na pół miliona ludzi. 

Kleszcze w Polsce. Inwazja nowych gatunków

Jak najskuteczniej chronić się przed kleszczami? Eksperci wyjaśniają, że jedyny sposób to… unikanie kleszczy. Niestety, kleszcze żerują nie tylko w lasach. W ostatnich latach zaroiło się od kleszczy na terenach miejskich, w parkach i na osiedlach mieszkaniowych. Co gorsza, do Polski docierają nowe gatunki kleszczy, które są aktywne przez cały rok, nawet w grudniu i styczniu. Leśnik dr inż. Anna Wierzbicka w rozmowie z PAP wyjaśniła, że „zmiany klimatyczne wydłużają okres aktywności kleszczy, ponieważ okresy temperatur ujemnych, w czasie których są one nieaktywne, są coraz krótsze albo w ogóle ich nie ma”.       

Ile jest kleszczy w Polsce? Tego nie wiadomo, bo w Polsce nie prowadzi się monitoringu kleszczy.

Borelioza – objawy, leczenie i szczepionka

Borelioza, znana także jako choroba z Lyme, wywoływana jest przez krętki z rodzaju Borrelia. Początkowo w miejscu ukąszenia przez kleszcza pojawia się pozornie niegroźny rumień. Następnie pojawiają się kolejne zmiany skórne oraz objawy grypopodobne jak gorączka, bóle mięśni i stawów, bóle głowy. Rozwinąć mogą się nawet zapalenie skóry kończyn oraz zmiany neurologiczne, choroby serca. Choroba finalnie doprowadza do m.in.. trwałego uszkodzenia nerwów

We wczesnym stadium zaleca się leczenie boreliozy za pomocą antybiotyków. Jak wynika z najnowszych danych, w 2020 roku ok. 1,6 mln ludzi cierpiało na przewlekłe konsekwencje zakażenia

Borelioza to jednak nie jedyne zagrożenie, bo kleszcze mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu. 

Jak na razie nie jest dostępna żadna szczepionka dla ludzi, która chroni przed boreliozą. Jest jednak nadzieja, bo prof. Erol Fikrig z Yale School of Medicine od 10 lat pracuje nad preparatem, który atakowałby nie sam patogen, ale kleszcza, który go przenosi.

Wcześniejsze szczepionki wymierzone miały być przeciwko samej B. burgdorferi, jednak Fikrig uważał, że bakterie może powstrzymać szczepionka wycelowana w kleszcza. Ślina kleszcza zawiera czynniki, które pomagają przenosić patogen, ale te białka są "trudne do wytworzenia w laboratorium - wyjaśnił prof. Erol Fikrig

Jak wyjąć kleszcza?

Co zrobić, gdy złapiemy kleszcza? Przede wszystkim nie należy go smarować tłuszczem, wyciskać i wykręcać, bo mały potworek może zwymiotować lub eksplodować, a wówczas jego zabójcze wydzieliny trafią do naszego organizmu. Jak wyjąć kleszcza? Należy delikatnie chwycić go pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć.

Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować – podaje Polsat News.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza? [WIDEO]