18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

piekło mięsożerców

Kochasz mięso? Zmuszą cię, byś został wegetarianinem! Nie masz wyboru

15.01.2020  18:15
Kochasz mięso? Zmuszą cię, byś został wegetarianinem! Nie masz wyboru
Kochasz mięso? Zmuszą cię, byś został wegetarianinem! Nie masz wyboru Fot: Shutterstock

Piekło mięsożerców nadciąga. Już niedługo Polaków nie będzie stać na schab czy piersi kurczaka, nie wspominając nawet o wykwintniejszych kąskach. Ceny mięsa szybują ostro w górę.

Kiełbaski, szyneczki, schabowe, bitki, mielone... niedługo to wszystko może stać się towarem luksusowym. Już teraz nie jest dobrze. Ceny mięsa rosną w kosmicznym tempie i nic nie zapowiada, by podwyżki miały się skończyć. A to może oznaczać, że niedługo nawet zażarty mięsożerca, będzie musiał przerzucić się na rośliny.

Wzrost cen wieprzowiny dotyczy całego świata. "Winowajcą" są Chiny, w których szaleje afrykański pomór świń. Kiedy mamy wzrost cen wieprzowiny, to w naturalny sposób mamy ograniczenie jej spożycia. Ludzie przerzucają się na inne rodzaje mięs, więc ich ceny też rosną. To się nazywa mechanizm rynkowy: rośnie popyt, rośnie cena

- tłumaczy ekonomista Marek Zuber w rozmowie z "Super Expressem".

Ekspert zaznacza przy tym, że wyeliminowanie choroby świń i odbudowa hodowli niewiele pomogą. Ceny mięs nie spadną, bo rosną też koszty utrzymania i produkcji.

Wszystko drożeje

Rok się dopiero zaczął, a za nami już pierwsze podwyżki cen mięsa. Za kilogram schabu płacimy około 20 złotych, za kilo kurczaka - 7 zł. Widocznie drożeją też inne produkty pochodzenia zwierzęcego - za 10 jajek najgorszego sortu zapłacimy prawie 30 groszy więcej. Za litr mleka 10. A to nie koniec.

Drożeją też owoce i warzywa, a nawet sól, która jeszcze w grudniu była 30 groszy tańsza!

Czytaj także
Przeczytaj więcej