18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ksiądz już nie zapuka

Kolędy w 2021 roku nie będzie! Archidiecezje rezygnują

Bartłomiej Ciepielewski
20.11.2020  13:58
Ksiądz proboszcz już się nie zbliża
Ksiądz proboszcz już się nie zbliża Fot: Daniel Jedzura/Shutterstock

Możliwe, że w przyszłym roku ksiądz nas nie odwiedzi. Kolejne archidiecezje rezygnują z organizowania wizyt duszpasterskich. Duchowni zapukają zdalnie do naszych drzwi?

Tradycyjne wizytowanie każdego domu byłoby w obecnych czasach nierozsądne. Księża mogliby narazić zdrowie wielu osób, przenosząc wirusy od drzwi do drzwi.

Część diecezji przekłada wizyty na późniejsze terminy, a inne zmieniają zasady ich organizacji. O rezygnacji z kolędy poinformowała Archidiecezja Poznańska i Katowicka.

Zarówno duszpasterze, jak i wierni - będąc częścią społeczeństwa - są współodpowiedzialni za to dobro wspólne jakim jest zdrowie publiczne oraz za właściwe przestrzeganie obowiązujących norma sanitarnych - oświadczyła katowicka kuria.

Kolęda na zaproszenie

Rozważana jest również opcja wizyt na zaproszenie domowników. Skłania do tego coraz mniejsze zainteresowanie kolędą. Często dochodzi do kłopotliwych sytuacji. Domownicy udają, że nie ma nikogo w domu lub księża nie są najlepiej traktowani.

Nie wiadomo czy rezygnacja wizyt obejmie całą Polskę. Pozostaje trzymać kciuki, aby rozsądek i zdrowie zwyciężyło nad potrzebą zgarnięcia pieniędzy przez duszpasterzy.

Przeczytaj więcej
Komentarze