18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

lockdown się rozszerza

Niedzielski ogłasza ZMIANY W WALCE Z PANDEMIĄ

Emilia Waszczuk
05.03.2021  14:20
Adam Niedzielski ogłosił zmiany w obostrzeniach
Adam Niedzielski ogłosił zmiany w obostrzeniach Fot: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Koniec spekulacji! Już wiadomo, co rząd szykuje dla nas w następnych dniach. Minister zdrowia Adam Niedzielski, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, ogłosił kolejne zmiany w walce z pandemią koronawirusa.

Zaledwie tydzień po zamknięciu województwa warmińsko-mazurskiego, Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zdecydował o wprowadzeniu kolejnych zmian i rozszerzeniu lockdownu. W piętek piątego marca przedstawiciele rządu zebrali się, by debatować o restrykcjach i analizować wykresy - pod lupę wzięli nie tylko liczbę zakażeń w poszczególnych regionach, ale także między innymi dostępność pustych łóżek i wolnych respiratorów w szpitalach.

Jeszcze w czwartek przedstawiciele rządu zapowiadali dużą zmianę - od teraz ograniczenia będą nakładane lub luzowane co tydzień, a nie - jak wcześniej - raz na dwa tygodnie. Decyzja ta wynikać ma z szybkiego tempa namnażania się zakażeń i potężnego zagrożenia, jakie niesie ze sobą trzecia fala pandemii. Tym razem ma być dużo niebezpieczniej - choć mamy szczepionki i wiedzę, pojawiły się dwie niezwykle niebezpieczne mutacje koronawirusa. Ta brytyjska zbiera w Polsce ogromne żniwo.

Zmiany w walce z pandemią

W piątek po godzinie 14 minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o potrzebie rozszerzenia najsurowszych ograniczeń na kolejne regiony. Jak wskazał, z tygodnia na tydzień liczba zakażeń wzrosła w Polsce aż o 33 procent! Automatycznie wzrosła więc także liczba wykonywanych testów na obecność koronawirusa w organizmie. Niestety wszystko to oznacza coraz większe obłożenie szpitali i niestety zgonów.

Sytuacja w Polsce jest bardzo zła, dlatego też rząd postanowił wprowadzić zmiany w zarządzaniu pandemią i obostrzeniach. Przede wszystkim politycy chcą lepiej nadzorować dostępność łóżek i respiratorów w szpitalach, a także pilnować, by w placówkach nie brakowało leków i tlenu dla pacjentów. 

Kolejna zmiana to otwarcie szpitali tymczasowych zamiast blokowania szpitali wojewódzkich czy powiatowych i przekształcania ich w COVID-owe.

Restrykcje w Polsce - lockdown się rozszerza

W województwie warmińsko-mazurskim nadal obowiązywać będą najsurowsze restrykcje - wstępnie przez najbliższe dwa tygodnie. Jedyny wyjątek od restrykcji to nauczanie hybrydowe. Zmiany wejdą w życie 13 marca.

Zgodnie z przewidywaniami, od poniedziałku lockdown obejmie także województwo pomorskie.I tu tak jak w województwie warmińsko-mazurskim ponownie zamknięte będą kina, galerie sztuki, baseny czy hotele. Dzieci z klas 1-3 uczyć się będą w systemie hybrydowym. Zmiany wejdą w życie 13 marca i wstępnie obowiązywać będą przez tydzień.

W pozostałych województwach jak na razie rząd nie podejmuje nowych decyzji. O ewentualnych zmianach regionalnych informowani będziemy za tydzień.

Czytaj także
Przeczytaj więcej