Święta, sklepy i obostrzenia

Konferencja Morawieckiego - przyznał się do błędu

Wojciech Kozicki
21.11.2020  10:20
Konferencja premiera Morawieckiego - obostrzenia, przepisy i restrykcje - jest zmiana
Konferencja premiera Morawieckiego - obostrzenia, przepisy i restrykcje - jest zmiana Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Mówił m.in. o Świętach Bożego Narodzenia i restrykcjach. Kiedy odbędą się skumulowane ferie i czy sklepy przed Świętami będą otwarte?

Odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Poinformował, że w Polsce dla pacjentów z COVID-19 jest dostępnych ogólnie 37 tysięcy łóżek, z czego obecnie 40% łóżek jest wciąż wolnych. Zapowiedział podjęcie działań i starania, by wolne łóżka nie musiały być wykorzystane. Przyznał też, że wiele analiz i przewidywań rządu było błędnych.

Sklepy, Boże Narodzenie -100 dni solidarności 

Morawiecki zaapelował, by w Święta Bożego Narodzenia nie przemieszczać się, a ten czas spędzać tylko w gronie najbliższych

Zakaz przemieszczania się w Polsce?

Premier poprosił Polaków, by nie planowali wyjazdów, atrakcji turystycznych i dużych spotka rodzinnych, bo to okazja do transmisji koronawirusa. Rząd PiS pracuje nad ROZWIĄZANIAMI PRAWNYMI, które uniemożliwią przemieszczanie się w okresie świątecznym!

Sklepy, siłownie, gastronomia  - DO KIEDY ZAMKNIĘTE?

Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły pracować w "najwyższym reżimie sanitarnym". Oznacza to jak najmniejszą liczbę klientów w sklepach. Od 28.11 otwarte będą sklepy w galeriach handlowych, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas pandemii. Jeśli placówki nie będą stosowały się do restrykcji, będą zamykane. Branża fitness, sklepy i gastronomia pozostaną zamknięte do 18 grudnia.

Rząd zdecydował się również utrzymać dwie niedziele handlowe 13 i 20 grudnia - pisze radiozet.pl

Szkoły i ferie

Szkoły będą nadal zamknięte do Świąt. Ferie będą skumulowane w jednym okresie, między początkiem stycznia, a 17 stycznia. Morawie uważa za "narodowy cel", by zmniejszyć liczbę zakażonych i przygotować się na szczepienia na COVID-19. Mówił, że jeśli uda się nieco zdusić epidemię, być może wrócimy w Polsce do strefy czerwonej. Na razie szef rządu ogłosił 100 DNI SOLIDARNOŚCI od 28 listopada do 18 stycznia. Potem być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej zielonej. Ta poprawa sytuacji to wciąż kwestia, która zależy od naszej dyscypliny.

Pokora, oczekiwania i walka z koronawirusem. Musimy wymagać od siebie więcej. Wszyscy Polacy dysponują bronią, która jest dyscyplina i przestrzeganie zasad sanitarnych - powiedział Morawiecki.
Czytaj także