18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Klienci w szoku

Koniec Getin Noble Bank. Co z pieniędzmi?

Wojciech Kozicki
30.09.2022  10:17
Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami i pieniędzmi na kontach?
Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami i pieniędzmi na kontach? Fot: Marek BAZAK/East News

Bankowość w Polsce i rynek finansowy w Polsce lada moment czeka trzęsienie ziemi? Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że zostanie przeprowadzona przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Bank. Jeden z największych polskich banków przestanie istnieć już 3 października.

To koniec Getin Noble Bank. Znika z rynku, a jego działalność zostanie przejęta przez pomostowy Bank BFG, którego właścicielem jest System Ochrony Banków Komercyjnych oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Radio ZET przypomina, że „BFG to instytucja państwowa, udziałowcami SOBK są Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski oraz Santander Bank Polska”.

Zamknięcie Getin Noble Bank. Co z kontami, pieniędzy i kredytami?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny uspokaja klientów Getin Noble Bank, że nic dla nich się nie zmienia. Będą nadal obsługiwani, a ich oszczędności nie znikną. Dalej będzie dla nich dostępna bankowość elektroniczna i aplikacje mobilne. Numery rachunków bankowych, strony logowania, hasła i loginy do bankowości internetowej  pozostają bez zmian. Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, może uzykać odpowiedzi na całodobowej infolinii.

Dla klientów GNB nic się nie zmienia. Wszyscy klienci są i będą obsługiwani tak jak do tej pory, mają nieprzerwany dostęp do wszystkich swoich środków pieniężnych. Dotyczy to wszystkich osób i podmiotów, które na dzień 30 września 2022 r. są klientami Getin Noble Banku S.A., w tym klientów firmowych, z sektora publicznego, a także klientów bankowości osobistej i private banking –informuje BFG.

Wiadomo już, że działalność Getin Noble Bank finalnie przejdzie do banku VeloBank S.A. Jak wyjaśnia Business Insider, decyzja o przymusowej restrukturyzacji zapadła „ w interesie publicznym” z powodu złej sytuacji finansowej banku i ryzyka upadłości.

Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank S.A., jednak sytuacja kredytobiorców mających hipoteczne kredyty walutowe w zakresie ich obsługi również nie ulega zmianie: należy je spłacać na dotychczasowych zasadach i na dotychczasowe numery rachunków. Polecenia przelewu z przeniesionych rachunków bankowych będą dalej realizowane, a klienci posiadający kredyty hipoteczne w walutach obcych będą obsługiwani bez zmian – informuje Radio ZET.

logo Tu się dzieje