18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

TAKIE PRZEPISY

Koniec maseczek? Bzdura! NIE MASZ OSŁONY, TO MANDACIK

Emilia Waszczuk
14.05.2021  11:32
Wcale nie zdejmiemy maseczek? Ostre obostrzenia i mandaciki za brak osłony na wolnym powietrzu
Wcale nie zdejmiemy maseczek? Ostre obostrzenia i mandaciki za brak osłony na wolnym powietrzu Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Szumnie zapowiadane zmiany w obostrzeniach tak naprawdę niewiele znaczą? Polacy czekają na zdjęcie nakazu noszenia maseczek. Niestety, gdy je zdejmą, mogą szybko zarobić srogi mandacik.

Rząd PiS od soboty 15 maja otworzy kolejne branże i zniesie część restrykcji pandemicznych. Na nowo pracę zacznie między innymi gastronomia, część restauracji otworzy się już o północy z piątku na sobotę. Polacy najbardziej czekają chyba jednak nie na jedzenie na mieście, a na zniesienie nakazu noszenia maseczek. I w końcu przychodzi wyzwolenie.

Od 15 maja osłanianie twarzy nie będzie już obowiązkowe na wolnym powietrzu. I choć zdawać by się mogło, że to gigantyczny krok naprzód, w rozporządzeniu o zmianie obostrzeń znajdziemy długą listę wytycznych co do tego, gdzie maseczkę zdjąć można, a gdzie pod żadnym pozorem nie wolno. Wcale nie odetchniemy pełną piersią.

Koniec maseczek? To tylko pozory

Zasłanianie ust i nosa nadal jest naszym pandemicznym obowiązkiem. Maseczki z twarzy zdjąć będzie w końcu można, ale tylko w ściśle określonych warunkach. Jakich? Po pierwsze musimy znajdować się pod gołym niebem, na wolnym powietrzu. Po drugie, wokół nas nie może być ludzi. Jeśli przebywamy w grupie osób, maseczki na twarz!

Nowe zasady są proste - maseczki nie obowiązują tam, gdzie jesteśmy sami. Jeśli ludzie są, musi zostać zachowany dystans społeczny w odległości co najmniej 1,5 metra. Jeżeli się nie da, nakaz zasłaniania twarzy zostaje utrzymany.

Maseczki nadal obowiązywać mają w miejscach, gdzie gromadzą się ludzie, nawet na wolnym powietrzu. Nie zdejmujemy ich na stacjach benzynowych, dworcach i przystankach czy na targowiskach lub cmentarzach. Nadal panuje też nakaz ochrony ust i nosa w komunikacji publicznej, na klatkach schodowych, w bankach, galeriach handlowych czy na poczcie, w zakładach pracy, w kinach, teatrach, szpitalach, przychodniach, w kościele, na uczelni czy wszelkiego rodzaju urzędach i budynkach użyteczności publicznej.

Czytaj także
Przeczytaj więcej