18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Znika stan epidemii

Koniec szczepionek. Niedzielski: Polska nie zapłaci

Wojciech Kozicki
19.04.2022  12:31
Niedzielski ogłasza koniec epidemii w Polsce. Więcej szczepionek nie będzie?
Niedzielski ogłasza koniec epidemii w Polsce. Więcej szczepionek nie będzie? Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Koronawirus SARS-CoV-2 znika z Polski, to już koniec epidemii. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił we wtorek, że resort przygotowuje się do ogłoszenia końca stanu epidemii w Polsce. Nie dojdzie też do zakupu kolejnych partii szczepionek.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w TVN24 potwierdził, że rząd przygotowuje się do ogłoszenia końca stanu epidemii w Polsce. Co więcej, Polska poinformowała KE oraz głównego dostawcę szczepionek, że nie zapłacimy za kolejne dostawy preparatu. Ma to związek z brakiem porozumienia ws. elastyczności dostaw, które pojawiło się na linii Polska - producenci.

Koniec epidemii i szczepionek. Niedzielski ogłasza

Niedzielski przyznał, że Polska sprzedawała szczepionki krajom, które nie miały do nich dostępu w pierwszej kolejności. W ten sposób sprzedano lub oddano ok. 30 mln preparatów. Pokreślił, że z powodu łagodniejącej epidemii, nie ma już takiego zapotrzebowania. To dlatego Polska  wystąpiła do producentów szczepionek i Komisji Europejskiej z prośbą, by planowane dostawy rozłożyć w czasie i zyskać „swobodę kontraktów”. Niestety, poprzez kontrakty „związaliśmy sobie ręce”.

Chcemy wykonać krok, by stan epidemii zamienić na stan zagrożenia epidemicznego. Decyzje będziemy podejmowali w kwietniu. Chcieliśmy rozłożyć te dostawy na dziesięć lat i płacić wtedy, kiedy otrzymamy szczepionki. Niestety, spotkaliśmy się z kompletnym brakiem elastyczności po stronie producentów – powiedział Niedzielski w TVN24.pl.

Niedzielski wyznał, że kontrakty na dostawy szczepionek do Polski są dużym obciążeniem finansowym, szczególnie w dobie napływu uchodźców z Ukrainy. Polska zdecydowała się więc na „klauzulę siły wyższej”, odmawiając wykonywania płatności. Minister zdrowia jest świadomy, że doprowadzi do na pewno do konfliktu prawnego.

To są poważne obciążenia finansowe. My - szczególnie jako Polska - mamy teraz napięcia finansowe związane z napływem uchodźców. Czujemy, że w skali Unii mamy prawo do oczekiwania, że specjalne instrumenty, które będą nam dawały większą elastyczność chociażby w takich kontraktach, będą dla nas projektowane – powiedział minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia ostrzegł Polaków, że chociaż szczepionek nie będzie, to  koronawirus będzie wciąż obecny w naszym życiu. Jego zdaniem liczba zakażeń spada, bo ludzie lepiej potrafią radzić sobie z patogenem.