18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pandemiczne tsunami

To koniec wolnych łóżek dla chorych na COVID-19. Dramat w kraju

05.03.2021  18:30
Szpitale nie mają wolnych miejsc
Szpitale nie mają wolnych miejsc Fot: STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Trzecia fala koronawirusa uderzyła z impetem w nasz kraj. Polska służba zdrowia coraz mocniej odczuwa skutki gwałtownego wzrostu zakażeń. W wielu szpitalach brakuje już miejsc dla chorych.

Kolejne województwa zmagają się z przeciążonymi szpitalami. W wielu miastach chorzy muszą godzinami czekać na przyjęcie. Do grona przepełnionych placówek dołączyło niedawno pleszewskie Centrum Medyczne. Jak informuje prezes wielkopolskiej placówki, wszystkie miejsca przeznaczone dla chorych na COVID-19 są obecnie zajęte.

Przed trzecią falą pandemii oddział był zajęty w niespełna 50 procentach. Od kilkunastu dni zaczęło się to jednak zmieniać i pacjentów z COVID-19, wymagających pobytu w placówce, jest przyjmowanych znacznie więcej. Do końca lutego mieliśmy już 100 hospitalizowanych - informuje dyrektor.

Górczyński podkreśla, że coraz więcej chorych na COVID-19 trafia do szpitala w stanie ciężkim lub wymagającym intensywnego nadzoru.

Brakuje miejsc w polskich szpitalach

Niezwykle trudna sytuacja panuje także w mazowieckich placówkach medycznych. Pacjenci z Warszawy odsyłani są do miejscowości oddalonych nawet o 40 kilometrów.

Co ciekawe, w trudnej sytuacji warszawskich ośrodków zupełnie nie pomaga Szpital Narodowy. Głównym powodem takiej sytuacji są braki kadrowe personelu. Obecnie placówka może zapewnić opiekę dla 166 osób mimo że na terenie obiektu znajduje się kilkaset wolnych łóżek.

Czytaj także