18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Efekty epidemii będą bardzo rozległe

Koniec z tanimi biletami lotniczymi? Koronawirus pokonał lotnictwo

26.05.2020  15:35
Koniec z tanimi biletami lotniczymi? Koronawirus pokonał lotnictwo
Koniec z tanimi biletami lotniczymi? Koronawirus pokonał lotnictwo Fot: shutterstock.com

W najbliższych tygodniach polska branża lotnicza doczeka się lekkiego restartu. Już na początku czerwca mają zostać wznowione krajowe loty, a niedługo później połączenia międzynarodowe.

Pandemia koronawirusa spowodowała największy od dekad kryzys w branży lotniczej. Rządowe restrykcje wielu państw spowodowały, że większość linii lotniczych musiała wstrzymać regularne połączenia i skupić się na lotach czarterowych. Zanim jednak dojdzie do powrotu latania w glorii i chwale, linie muszą spełnić rygorystyczne zasady.

Linie lotnicze podwyższą ceny biletów po epidemii?

- Nie ma jednolitych standardów, które będą obowiązywały pasażerów linii lotniczych podczas pobytu na lotnisku i podróży. Wszystko wskazuje na to, że każda linia i port będą miały swoje wymogi - wyjaśnił Eryk Kłopotowski, ekspert rynku lotniczego, w rozmowie z Newserią Biznes.

To oznacza, że obecnie głównym zadaniem dla całej branży lotniczej jest właściwie opracowanie jednolitego schematu, który będzie obowiązywał we wszystkich krajach. To niewątpliwie ułatwi podróżowanie i powrót do "normalności".

Kilka dni temu LOT opracował wytyczne dla swoich pracowników i pasażerów związane z zagrożeniem epidemiologicznym. W zakres obowiązków weszło m.in. ograniczenie kontaktów z załogą, zachowanie dystansu w terminalu, noszenie maseczek i rękawiczek, używanie chusteczek i płynów dezynfekcyjnych czy podawanie napojów i przekąsek w indywidualnych opakowaniach.

Co ciekawe, Eryk Kłopotowski stwierdził w tej samej rozmowie, że ograniczenia w podróżowaniu samolotem raczej nie powinny oznaczać końca taniego latania. Nie możemy jednak wykluczyć najczarniejszego scenariusza - ten grozi nam w dwóch przypadkach.

Po pierwsze, kiedy ograniczona będzie podaż, czyli na przykład w sytuacji, kiedy nie będzie możliwa sprzedaż środkowego fotela. Po drugie, kiedy popyt spadnie tak bardzo, że istotnie wpłynie na ograniczenie podaży. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i uda się zachować rozsądek w kwestii zasad sprzedaży i korzystania z pokładów samolotów.

 - Liczę na to, że pasażerowie, którzy lubią podróże, będą latali jeszcze chętniej, zmęczeni siedzeniem w domu. Z drugiej strony możliwe, że również osoby, które rzadko podróżowały, będą chciały to zmienić, zanim pojawi się kolejna fala zachorowań i restrykcji lub zupełnie nowa epidemia - wyjaśnił Kłopotowski, który widzi przyszłość rynku lotniczego w pozytywnych barwach.

Jako mieszkańcy Polski wiemy doskonale, że zlikwidowanie tanich lotów oznaczałaby znaczne zmniejszenie zainteresowania podróżowaniem. W końcu większość rynku jest w naszym kraju zdominowana przez tanich przewoźników w postaci Ryanaira i WizzAira. 

Przeczytaj więcej
Komentarze