18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wirus na Wszystkich Świętych

1 listopada - Kościół ogłasza zmiany

Wojciech Kozicki
29.10.2020  08:07
Koronawirus i zmiany na 1 listopada
Koronawirus i zmiany na 1 listopada Fot: Tomasz Kawka/East News

Koronawirus w Polsce jeszcze długo nie odpuści, a jak ostrzegają prognozy, liczba zakażeń i zgonów będzie dramatycznie rosła.  Jak na razie 1 listopada cmentarze będą czynne. Kościół ogłosił jednak pewne zmiany na Wszystkich Świętach.

Wszystko wskazuje na to, że nadciąga endemia i koronawirus zostanie z nami aż po grób. Czy w takim razie 1 listopada cmentarze będą zamknięte? COVID-19 jak na razie nie zmusił rządu do takich decyzji, choć rozważane jest nawet wprowadzenie czarnej strefy jak w Wuhan. Tymczasem Kościół reaguje na kolejne rekordy zakażeń i odwołuje msze na cmentarzach.

Koronawirus i Wszystkich Świętych

Zgodnie z dekretami wydanymi przez  biskupów w poszczególnych decyzjach, w tym roku nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Eucharystie będą sprawowane w świątyniach. Biskupi zachęcają również, aby groby bliskich odwiedzać indywidualnie. Abp Stanisław Gądecki zachęca do rozkładania wizyt na cmentarzach i zaapelował do księży o ograniczenie tłumów na cmentarzach.

Wrocławska kuria diecezjalna we Wszystkich Świętych odwołała na cmentarzach msze polowe, procesje i nabożeństwa.

Zgodnie z decyzją kard. Kazimierza Nycza również w archidiecezji warszawskiej 1 listopada nie będzie tradycyjnych procesji m.in. na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej czy Cmentarzu Wawrzyszewskim. Natomiast "modlitwa w intencji zmarłych będzie zanoszona do Boga podczas nabożeństw w świątyniach" – informuje Polsat News.

Jak podaje Polsat News, na sytuację epidemiczną zareagował także papież Franciszek. Zgodnie z dekretem wydanym na polecenie papieża Franciszka przez Penitencjarię Apostolską, w tym roku odpust zupełny za zmarłych jest możliwy do uzyskanie nie przez pierwsze osiem dni listopada, ale przez cały miesiąc. Co więcej, Watykan zdecydował, że osoby starsze i chore w tym roku mogą „uzyskać odpust zupełny" na drodze duchowej łączności ze wspólnotą wiernych i modlitwy za zmarłych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej