18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramat nadchodzi

Koronawirus: W Polsce zabraknie podstawowych leków

08.04.2020  08:12
Koronawirus: W Polsce zabraknie podstawowych leków
Koronawirus: W Polsce zabraknie podstawowych leków Fot: Gorodenkoff/Shutterstock

Koronawirus sterroryzował Polaków. Boimy się nie tylko zakażenia, ale również kryzysu gospodarczego. W Polsce może zabraknąć podstawowych leków, które okazują się konieczne w walce z pandemią. 

Koronawirus wywołał pandemię, która wstrząsnęła całym znanym nam światem w posadach. Nie radzimy sobie nie tylko ze zwalczeniem choroby, ale również z problemami ekonomicznymi i organizacyjnymi, które wyrosły spod ziemi jak grzyby po deszczu.

Jednym z ogromnych problemów jest brak podstawowego wyposażenia dla służby zdrowia. Co gorsza, nie tylko środków ochrony osobistej może zabraknąć, ale również podstawowych leków w aptekach, które są koniecznie w walce z przeziębieniem i które mogą pomóc w zwalczeniu koronawirusa.

Koronawirus: Zabraknie podstawowych lekarstw? 

O niepokojącej sytuacji informuje Dziennik Gazeta Prawna. W produktach sprzedawanych w Unii Europejskiej 26 proc. substancji czynnych pochodzi z Indii. Drugim, jeszcze większym dostawcą są Chiny. Ich moce produkcyjne są obecnie ograniczone z powodu epidemii koronawirusa. Te surowce są na naszym rynku leków podstawowe.

Pozyskujemy też z Indii surowce do produkcji antybiotyków, które mogą ratować życie. Na przykład sól erytromycyny (do leczenia zakażeń dróg oddechowych, zakażeń skóry, układu moczowego i przy zakażeniach pooperacyjnych), acyklowir (na półpasiec i opryszczkę)

− informuje wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. 

W związku z zaistniałą sytuacją zabraknąć może nam: ibuprofenu, paracetamolu, amoksycykliny i doksycykliny, a także neomycyny i ryfampicyny. Niektóre z tych substancji niejednokrotnie ratują życie chorym. 

Sytuacja jest na tyle poważna, że część producentów leków poinformowała już szpitale, że należy oszczędnie gospodarować wymienionymi produktami. Sprawa wydaje się być wyjątkowo mocno przerażająca. 

Przeczytaj więcej
Komentarze