18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ZABOLI

ŚWIĘTA W ZAMKNIĘCIU? Ministerstwo Zdrowia ZMIENIA ZDANIE

10.10.2020  17:44
Zakaz wychodzenia z domów na Wszystkich Świętych?
Zakaz wychodzenia z domów na Wszystkich Świętych? Fot: Deliris/Shutterstock

Zakaz wychodzenia z domów na święta? Ministerstwo Zdrowia zmienia zdanie... Pozamykają ludzi i cmentarze?

Nadchodzi święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, gdy katolicy tłumnie idą do kościołów, a później na cmentarze. Co roku 1 i 2 listopada to prawdziwe oblężenie nekropolii, połączone z korkami i blokadą miast, miasteczek i wsi, oraz spotkaniami rodzin nad nagrobkami. Czy w tym roku będzie podobnie?

W związku z gigantycznymi wzrostami liczby zakażeń koronawirusem SARS-COV-2 w Polsce pojawiły się pierwsze dywagacje na temat zamknięcia cmentarzy na Wszystkich Świętych. Ministerstwo Zdrowia się na to odważy?

Koronawirus i Wszystkich Świętych. Cmentarze zamknięte?

Początkowo przedstawiciele resortu zdrowia kategorycznie zaprzeczali doniesieniom o zamknięciu cmentarzy. W sobotę w czasie konferencji prasowej, po zebraniu sztabu kryzysowego, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli cotygodniowe ogłaszanie kolejnych ograniczeń, nie potwierdzili jednak plotek o zamknięciu nekropolii.

A jednak zdaje się, że Ministerstwo Zdrowia mięknie i zaczyna rozważać wprowadzenie ostrych ograniczeń na 1 i 2 listopada. Skąd ten wniosek? Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który zasłynął już z bardziej szczerych wypowiedzi na temat epidemii, niż jego koledzy, zrezygnował z zapewnień, że cmentarze nie będą zamykane... Przestawił się na opcję "raczej tego nie zrobimy, ale wszystko może się zmienić".

- Na pewno zamknięcie cmentarzy to nie jest rzecz, którą byśmy chcieli - przyznał szczerze, po czym zaapelował do obywateli, by nie planowali wizyt na cmentarzach na Wszystkich Świętych.

To, co możemy robić, to apelować do wszystkich osób, by rozłożyć te wizyty na grobach naszych najbliższych. To święto, do którego jesteśmy przywiązani. Czasem jedziemy przez pół Polski na groby naszych bliskich. Dlatego rozłóżmy to w czasie. Nie róbmy tego w sobotę, niedzielę, poniedziałek. Rozłóżmy to na tydzień, dwa - powiedział.

Nowe ograniczenia w Polsce. Godziny dla seniorów to początek

Waldemar Kraska przypomniał też, że na cmentarzach obowiązują obostrzenia sanitarne. Każdy odwiedzający nekropolie zobowiązany jest do zachowania dystansu społecznego i zasłaniania ust oraz nosa. Wiceminister zdrowia zaapelował, by w razie wizyty we Wszystkich Świętych na cmentarzu, unikać kontaktów z innymi ludźmi.

Tymczasem z konferencji prasowej ministra zdrowia i premiera dowiedzieliśmy się, że rząd planuje powolne wprowadzanie kolejnych ograniczeń. Poza maseczkami, obowiązkowymi w całej Polsce, już od najbliższego czwartku zmienią się zasady robienia zakupów - wracają godziny dla seniorów.

To jednak dopiero początek. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że uchronienie seniorów jest jednym z najważniejszych celów rządu na najbliższe tygodnie, a osoby po 60 roku życia powinny nie tylko przygotować się na ograniczenia, ale już teraz zminimalizować do granic swoją aktywność i wdrożyć samoizolację. Czyżby po cichu zapowiadał właśnie zakaz odwiedzin cmentarzy na Wszystkich Świętych?

Przeczytaj więcej
Komentarze